StoryEditor

Pomoc suszowa, dopłaty bezpośrednie, dobrostan zwierząt i modernizacja gospodarstw w obszarze D – najnowsze informacje z ARiMR!

Podczas konferencji „Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” w Sielinku przedstawiciele OR ARiMR w Poznaniu przedstawili informacje nt. aktualnej sytuacji w zakresie przekazywania rolnikom płatności z tytułu dopłat bezpośrednich i pomocy suszowej za 2019 rok. Wiadomo też jakie kwoty dostaną rolnicy w ramach programu „Dobrostan zwierząt” oraz kiedy ruszy nabór wniosków na modernizację gospodarstw w obszarze D.
10.03.2020., 12:03h
Jak mówił Rafał Sobczak, zastępca kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich ARiMR OR w Poznaniu, w poniedziałek 9 marca ARiMR otrzymała kolejną transzę środków z ustawy okołobudżetowej na wypłaty pomocy suszowej. W najbliższych dniach będą wydawane rolnikom decyzje administracyjne i pieniądze będą przekazywane na ich konta bankowe.

W zakresie wypłaty dopłat bezpośrednich decyzje administracyjne wydawane są na bieżąco, a środki trafiają do rolników w ciągu 21 do 30 dni od daty ich wydania.
– W tym roku udało się także wcześniej przygotować do naboru aplikację eWniosekPlus, za pośrednictwem której można będzie składać wnioski o płatności obszarowe, ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne i a także w ramach programu „Dobrostan plus” , zwanego potocznie programami: „krowa plus” i „świnia plus” – mówił Rafał Sobczak.

Niespodzianka z modernizacją gospodarstw rolnych

Niespodzianką jest wcześniejsze niż zakładano uruchomienie naboru wniosków w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze „d”. Jeszcze w marcu zostanie ogłoszony nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w zakup maszyn i urządzeń rolniczych, niezwiązanych z produkcją zwierzęcą. Ten obszar zwany jest potocznie przez rolników „maszynówką”, ponieważ najczęściej wnioskują w nich o dofinansowanie zakupu ciągników, kombajnów, ładowarek teleskopowych, przyczep oraz wielu innych maszyn rolniczych.

To będzie ostatni nabór w ramach „modernizacji w ramach PROW 2014-2020. Jak mówią przedstawiciele ARiMR jest duża szansa, że wszyscy wnioskujący o to wsparcie otrzymają dofinansowanie. Istnieje bowiem możliwość przesunięcia pieniędzy na ten cel z innych niewykorzystanych w pełni działań  aktualnego PROW. Planowana pula środków na ten nabór to ok 3,5 - 3,8 mld zł.

50 mln euro na dobrostan zwierząt

Na popularny program „krowa plus” i „świnia plus” przeznaczono kwotę 50 mln euro. Wg szacunków wystarczy to dla ok. 63 tys. gospodarstw rolnych. Wnioski o to wsparcie można składać w aplikacji eWniosekPlus razem z wnioskiem o płatności obszarowe. Ale przed wypełnieniem tego wniosku potrzebna jest konsultacja z doradcą rolniczym i przygotowanie planu poprawy dobrostanu (wkrótce napiszemy o tym, co taki plan powinien zawierać), o którym mówi stosowne  rozporządzenie w sprawie programu „Dobrostan plus”.

Program zakłada możliwość uzyskania przez producentów świń dofinansowania w wysokości 301 zł do każdej lochy oraz 24 zł do każdego tucznika posiadanego w gospodarstwie w okresie, w którym składany jest wniosek, pod warunkiem spełnienia wyższych standardów dobrostanu.

Z kolei w przypadku dobrostanu krów program zakłada następujące dofinansowania:

Wariant 2.1 - Dobrostan krów mlecznych – wypas 185 zł/szt.
Wariant 2.2. – Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach 595 zł/szt.
Wariant 2.3. – Dobrostan krów mamek - 329 zł/ szt.

bcz
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 00:41