StoryEditor

Poselskie debaty o gruntach rolnych i wspólnotach gruntowych

Podczas 96. posiedzenia Sejmu RP tej kadencji posłowie debatowali w drugim czytaniu nad dwoma ważnymi projektami ustaw.
09.07.2015., 08:07h

Pierwszy z nich to rządowy projekt nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Chodzi o nieruchomości wpisane do ewidencji gruntów jako wspólnoty gruntowe, które dotąd nie mają wydanych decyzji administracyjnych określających kto ma prawo do korzystania ze wspólnoty oraz jakie ma udziały. Ze względu na ochronę praw nabytych, projekt przewiduje w pierwszej kolejności ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej na podstawie obecnych zasad, czyli według stanu z 1963 r. (jest to tzw. „stara” grupa uprawnionych funkcjonująca na podstawie aktualnych przepisów ustawy). Będzie to następowało na wniosek złożony do 30 czerwca 2016 r. Jeżeli to się nie uda, będą brane pod uwagę wnioski kolejnej grupy – tzw. „nowej” grupy uprawnionych określonych projektowaną nowelizacją. Są to osoby fizyczne lub prawne, które posiadają gospodarstwa rolne i od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2015 r. faktycznie i bez przerw korzystają ze wspólnoty gruntowej albo mieszkają (lub mają siedzibę) na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę. Uprawnione będą również osoby fizyczne, które zamieszkują w innej miejscowości, a prowadzą gospodarstwo rolne – jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia.

W sytuacji, gdy ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej na powyższych zasadach nie będzie możliwe, uprawnione do nieodpłatnego nabycia na własność nieruchomości wspólnoty gruntowej będą gminy. Jeśli gmina nie złoży wniosku, nieruchomości nabędzie Skarb Państwa. Projekt przewiduje też, że uprawnieni do udziału we wspólnocie gruntowej mogą podjąć uchwałę o jej przekształceniu we współwłasność w częściach ułamkowych. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła sprawozdanie, w którym m.in. precyzyjnie określono treść wniosku o ustalenie, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową. Ponadto komisja proponuje m.in. obowiązkowe zawieszanie postępowania w przypadku śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego oraz umożliwienie prowadzenia ksiąg wieczystych dla nieruchomości stanowiących wspólnotę gruntową. Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Krzysztof Jurgiel. W dyskusji zostały zgłoszone poprawki. Rozpatrzą je posłowie w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W drugim czytaniu posłowie kontynuowali również prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który powstał w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w wyniku wspólnego rozpatrzenia projektów poselskich oraz prezydenckiego. Propozycje zakładają ochronę gruntów rolnych najlepszej jakości przy jednoczesnym zwolnieniu, w określonych przypadkach, z obowiązku uzyskiwania zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ich odrolnienie. Zwolnienie dotyczyłoby gruntów klas I-III, które łącznie spełniają następujące warunki: co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu mieści się w obszarze zwartej zabudowy; położone są maksymalnie 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej i od drogi publicznej oraz ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy kilka odrębnych części.

Na etapie prac w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowano usunięcie zmiany, która wyłączała stosowanie przepisów ustawy do realizacji sieci, obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej. Sprawozdanie z prac komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Artur Dunin. W dyskusji zgłoszono poprawki i wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Poprawki rozpatrzy Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swoim najbliższym posiedzeniu.

oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Fot. R. Zambrzycki (sejm.gov.pl)

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. maj 2024 05:35