Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Potężne bomby spadły na Rubiżne: straty są ogromne

Obrazek

Rosja blokuje porty zbożowe Morza Czarnego, a Ukraina próbuje eksportować drogami i koleją, ale zostaje coraz mniej bezpiecznych tras. Bombardowane są porty i silosy zbożowe.

Dorota Kolasińska4 maja 2022, 14:14

- Obecnie prawie 4,5 mln ton zboża utknęło w ukraińskich portach i na statkach i nie może być wykorzystane – powiedział dyrektor Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) w Niemczech, Martin Frick. Ukraińskie rolnictwo pilnie prosi Unię Europejską o pomoc w transporcie zboża za granicę koleją. Potrzebujemy większego zaangażowania ze strony krajów UE i większej pomocy, aby ta logistyka była wydajna – powiedział Roman Slastjon, dyrektor wykonawczy Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu (UCAB). Potrzebne jest więcej wagonów i pracowników do wystawiania wymaganych dokumentów na granicy. Drogą kolejową można wywieźć z Ukrainy najwyżej 20% zboża i 50% oleju słonecznikowego. Rosja poprzez bombardowanie portów, silosów zbożowych oraz gruntów rolnych z premedytacją dąży do wyeliminowania Ukrainy z międzynarodowego rynku zbóż. Oprócz bombardowań dochodzi również do uprowadzania statków wypełnionych zbożem.

Według wiceministra rolnictwa Tarasa Wysockiego kilkaset tysięcy ton zboża zostało już wywiezionych przez Rosjan z obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego.

W ciągu ostatnich kilku dni w mediach społecznościowych krąży film, który ma pokazywać wywóz zboża z okupowanych regionów, ale nie można go niezależnie zweryfikować.

  

Golden AGRO w Rubiżne zbombardowane

Serhij Haidai szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej poinformował, że Rosjanie zbombardowali i zniszczyli nowy elewator zbożowy w Rubeznoje (Rubiżne). - Zdjęcia satelitarne pokazują, że potężne rosyjskie bomby zostały zrzucone na terytorium Golden AGRO LLC w Rubiżne – napisał Haidai. Zniszczony kompleks elewatorów, przeznaczony do przechowywania 30 000 ton zboża, został otwarty w 2020 roku i wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt. Poza kompleksem zniszczono wszystkie przechowywane tam produkty rolne – 17 tys. ton pszenicy i 8,5 tys. ton słonecznika.

Firma dysponowała ponadto laboratorium wyposażonym w nowoczesny sprzęt, suszarnią do ziarna o wydajności 1500 ton na dobę, separatorem, wagą samochodową, automatycznym próbnikiem.

23 kwietnia z kolei poinformowano, że Rosjanie zdewastowali windę w obwodzie chersońskim i wywieźli całe, znajdujące się tam zboże, na Krym, a 2 maja br. rozpoczęli atak rakietowy na skład zboża w obwodzie dniepropietrowskim.

Haidai zaznaczył, że spłonęła taka ilość ziarna, jaką w ciągu roku można by nakarmić 300 tys. ludzi.

Z kolei jak donosi agronews.ua w regionie Zaporoża okupanci ukradli z gospodarstwa 61 ton pszenicy. Według śledztwa, 26 kwietnia 2022 r. uzbrojeni żołnierze rosyjscy, grożąc użyciem przemocy fizycznej wobec obywateli, obrabowali oddział jednej z firm rolniczych w regionie, mieszczący się w mieście Kamyanka-Dnieprowska.

 

Dorota Kolasińska na podst. topagrar.com/news.liga.net/ua/www.unian.ua/ ukrinform.ua/

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)