Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pszenica po 1400 zł, skup zbóż, dopłaty do nawozów, wyższy zwrot akcyzy i zakaz importu z Ukrainy - nowy program PiS dla wsi

Obrazek

Zakaz wwozu do Polski produktów rolnych z Ukrainy, powszechny skup zbóż za 1400 zł za tonę i dopłaty do nawozów - to główne hasła nowego programu PiS dla wsi polskiej wsi, ogłoszonego w sobotę podczas kongresu tej partii w miejscowości Łyse na Mazowszu. O podjęciu natychmiastowej pomocy dla rolników przekonywali uczestników prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Robert Telus.

Bartłomiej Czekała15 kwietnia 2023, 14:34

Jako pierwszy na konwencji PiS zabrał głos Jarosław Kaczyński, który przyznał, że rząd PiS popełnił błąd w swojej polityce.

Powszechny skup zboża i pszenica w cenie 1400 zł z dopłatą

- Niestety czas jest trudny i odczuwa go polska wieś. Teraz musimy naprawić błędy i jesteśmy na to zdecydowani. Podjęty zostanie powszechny skup zboża, a jego minimalna cena to 1400 zł za tonę - zapowiedział prezes PiS.

Wrócą dopłaty do nawozów i będzie zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy

Listę konkretnych rozwiązań uzupełniają zapowiedzi dopłaty do nawozów i zakaz wwozu produktów rolniczych z Ukrainy.

- Patrząc na interes obywateli i polskich rolników wprowadzamy zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Nie dopuścimy do tego, żeby polskie rolnictwo znalazło się w trudnej sytuacji. Rozmawialiśmy o tym ze stroną ukraińską i nasi partnerzy są poinformowani o naszych decyzjach - mówił Jarosław Kaczyński.

Pakiet pomocy dla polskich rolników

Do zapowiedzi prezesa PiS jeszcze jedną obietnicę złożył premier Mateusz Morawiecki, który podkreślał ważną rolę rolników i wsi w Polsce.

- Wierzę głęboko, że polska wieś oraz polski rolnik jest największą wartością oraz dbałością o naszą całą Ojczyznę. Wszystkim polskim rolnikom z całego serca serdecznie dziękuję. Jako PiS jesteśmy z polską wsią na dobre i złe - przekonywał na konwencji.

- Proponujemy #TarczaRolna dla polskiego rolnictwa! Zrealizujemy ten postulat szybko i konkretnie tak samo jak poprzednie realizowane podczas pandemii i wojny. W ramach tej tarczy, dopłat do nawozów – w najbliższych dniach dokonamy notyfikacji do Komisji Europejskiej, aby najszybciej dopłacać do nawozów jak w zeszłym roku - mówił dalej Mateusz Morawiecki.

Zwrot akcyzy na paliwo rolnicze wzrośnie do 1,46 a potem nawet do 2 zł za litr

Premier obiecał też podniesienie zwrotu akcyzy na paliwo rolnicze do kwoty 2 zł. Potwierdził to Minister Rolnictwa Robert Telus.

- W tej chwili maksymalny poziom zwrotu akcyzy na który zgadza się Komisja Europejska to 1,46 zł za litr. To wprowadzimy od zaraz, od połowy tego roku. Natomiast premier Mateusz Morawiecki będzie zabiegał o zgodę Brukseli by zwiększyć ten poziom jeszcze do 2 zł za litr - mówił szef MRiRW.

Robert Telus dodał, że niebawem wprowadzi pakiet kolejnych ustaw poświęconych polskiemu rolnikowi pod hasłem #TarczaRolna .

Zapowiedzi wszystkich trzech polityków PiS są interesujące, ale wszystkie te obietnice trzeba teraz wprowadzić w życie. Najbliższe dni i tygodnie pokażą, czy rolnicy rzeczywiście doczekają się realizacji dzisiejszych obietnic.

Kilka dni temu minister Robert Telus udzielił naszej Redakcji wywiadu, w którym wskazał na problemy, które zamierza w pierwszej kolejności rozwiązać.
Fot. Marcin Porzucek/PiS/Twitter/Facebook


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)