StoryEditor

Powstanie specjalny zespół śledczy ds. zbadania oszustw związanych z importem zbóż z Ukrainy

Powstanie specjalny zespół śledczy do zbadania oszustw związanych z importem ukraińskiego zboża - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W jego pracach oprócz prokuratury wezmą udział ABW, policja oraz służby celno - skarbowe. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości kryzys na rynku zbóż wywołała egoistyczna polityka Komisji Europejskiej, która otworzyła granice na import z Ukrainy. 
13.04.2023., 18:04h

- Jako prokurator generalny poleciłem powołanie zespołu śledczego, które zadaniem będzie zbadanie nielegalnego wwozu do Polski zboża i innych produktów z Ukrainy oraz związanego z tym procederu oszustw, fałszowania dokumentów i innych przestępstw, które mogą mieć miejsce. Nie ulega wątpliwości, że zjawisko ma poważny charakter – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator krajowy Zbigniew Ziobro.

W tej sprawie śledztwo prowadzi już Prokuratura Rejonowa w Zamościu. Jeszcze w lutym zostało wszczęte śledztwo w sprawie sprowadzania do Polski zboża technicznego z Ukrainy, które potem sprzedawana jako nie-techniczne.

– Ale uznałem, że konieczne jest powołanie dużego zespołu śledczego, który współdziałał by z innymi służbami: celnymi, skarbowymi, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policją. Chcemy też współpracować w ramach tego zespołu ze służbami weterynaryjnymi i sanitarnymi – dodał Z. Ziobro, który wezwał ministra zdrowia i ministra rolnictwa do przekazywania do zespołu wszystkich dokumentów świadczących o nieprawidłowościach.

Śledztwo w Rzeszowie pod nadzorem Warszawy

Wszystkie sprawy zostaną następnie przekazane od Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. A całe śledztwo będzie pod nadzorem Departament ds.. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej. W skład zespołu śledczego wejdzie 6 prokuratorów z  Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Do zespołu zostaną dokooptowani doświadczeni funkcjonariusze ABW, CBŚP oraz służb celno-skarbowych.  

Co będzie przedmiotem śledztwa zespołu ministra Ziobry?

- W grę wchodzą oszustwa na szkodę producentów artykułów rolno-spożywczych, oszustw na szkodę Skarbu Państwa, narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia oraz przestępstwa skarbowe zagrożone karą do lat 10 pozbawienia wolności. Śledztwo ma być bardzo dynamiczne  – zapowiedział Michał Ostrowski szef Departamentu ds.. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

- Będą prowadzone intensywne czynności śledcze. Jest to uzasadnione sytuacją na rynkach rolnych. Bezpieczeństwo polskich rolników i konsumentów jest pierwszoplanowe. Jest to także kwestia suwerenności polskiego państwa w obszarze żywnościowym – dodał Z. Ziobro.


Winne za niekontrolowany import z Ukrainy ponosi też Bruksela?

Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości obecny kryzys na rynku zbóż jest wywołany nieodpowiedzialnym działaniem Komisji Europejskiej, która w sposób egoistyczny otworzyła granice i zniosła cła. Efekty tej decyzji negatywnie najbardziej odbiły się na państwach graniczących z Ukrainą.

Minister Ziobro podkreślił, że w ramach śledztwa prokuratorzy przyjrzą się także działaniu polskich urzędników i ich ewentualnej odpowiedzialności zza nielegalny import.

CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty do zbóż 2023 - stawki pomocy, zasady przyznawania i wzór wnioskuwk


Fot. Siara

 

 

 

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 06:55