StoryEditor

Rekomendacje do krajowego Planu Strategicznego - na jakich priorytetach należy się skoncentrować?

Komisja Europejska wysłała do polskiego rządu rekomendacje do krajowego Planu Strategicznego, który będzie podstawowym dokumentem realizującym Wspólną Politykę Rolną w Polsce od 2023 r. Na pierwszy plan wysuwa się realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.
19.12.2020., 15:12h

Dokument Komisji Europejskiej to zalecenia oparte na analizie obecnej sytuacji w polskim rolnictwie. Wyznacza jego potrzeby, priorytetowe działania oraz cele gospodarcze, środowiskowe i społeczne jakie ma osiągnąć przyszła Wspólna Polityka Rolna. Oczywiście wszystko w zgodzie z Europejskim Zielonym Ładem oraz strategiami „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”.

Na wstępie dokumentu brukselscy urzędnicy zwracają uwagę, że sektor rolno- spożywczy w Polsce ma duże znaczenie gospodarcze, społeczne i środowiskowe. A łączny udział rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa w wartości dodanej brutto (GVA) jest dwukrotnie wyższa niż średnia UE. Polskie rolnictwo stało się także ważnym elementem wewnętrznego rynku Unii Europejskiej. Potrzebne są jednak zmiany a nowa Wspólna Polityka Rolna powinna pomóc rolnikom w ich przeprowadzeniu.


Analiza polskiego rolnictwa

Komisja Europejska zauważa bowiem, że znaczny odsetek gospodarstw jest zarządzanych przez rolników w wieku 55 lat i starszych, którzy nie mają perspektyw przekazywanie ich następnemu pokoleniu. Wielu rolników ma również niskie dochody i są uzależnieni od płatności bezpośrednich. Dlatego...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 23:28