Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy mają problemy ze składaniem wniosków o przemieszczeniu zwierząt w stadzie, a dzieci z nauką

Obrazek
Sieć internetowa jest przeciążona, a wnioski w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt wypełnia się coraz trudniej. Rolnikom grożą mandaty i kary w postaci obniżenia dopłat bezpośrednich. Nie tylko hodowcy zwierząt mają problemy z połączeniem Internetowym… 
Dorota Kolasińska31 marca 2020, 09:11
W związku z epidemią koronawirusa, wiele osób pracujących z domów i korzystających z Internetu, ma problemy z transmisją danych. Obciążenie sieci jest często zbyt duże, żeby cokolwiek wysłać. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra Ardanowskiego o wydłużenie terminu składania wniosków do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt ARiMR. 

– Problem ten dotyczy szczególnie gospodarstw prowadzących chów świń z terenów objętych ASF, oczekujących na informacje od służb weterynaryjnych o wynikach badań laboratoryjnych i otrzymanie świadectwa zdrowia w celu ich przemieszczania – podkreśla KRIR.

Podczas wypełniania wniosku następuje kilkukrotne zerwanie połączenia, co stwarza problem w dotrzymaniu 7-dniowego terminu dotyczącego przemieszczenia zwierząt w danym stadzie. Niedotrzymanie tego terminu wiąże się z karą w postaci obniżenia dopłat bezpośrednich, ale także z mandatami Inspekcji Weterynaryjnej, za niedotrzymanie terminu. Największe problemy mają producenci trzody chlewnej, których termin wyjątkowo nagli, dlatego, że KE skróciła termin ważności badań w kierunku ASF z 15 do 7 dni. Problemy mają rolnicy, ale także laboratoria diagnostyczne i Powiatowe Inspektoraty Weterynarii, gdyż ograniczona liczba pracowników powoduje, że nie działają tak jak wcześniej. 

– Zdezorganizuje to w poważny sposób funkcjonowanie sytemu dostaw zwierząt do ubojni, pracę gospodarstw oraz zakładów mięsnych i służb weterynaryjnych, co w konsekwencji doprowadzi do kolejnych zaburzeń na rynku trzody chlewnej – informuje KRIR w apelu do ministra Ardanowskiego. 

Dzieci też mają problem


Niestety na obszarach wiejskich sieć telekomunikacyjna stwarza problemy także dzieciom w nauce. Mieszkające poza miejscowościami gminnymi, gdzie Internet działa jeszcze jako tako, to im dalej od centrum, tym gorzej. Niektóre dzieci, w związku z przeciążeniem sieci internetowej nie są w stanie odrabiać lekcji w trybie e-learningowym. Niestety program światłowodowy w szczególności na wsi do wielu miejsc jeszcze nie dotarł i wątpliwe jest czy kiedykolwiek dotrze. W większości domów sygnał oparty jest na WiFi, a to szwankuje na okrągło. 

dkolPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)