StoryEditor

Rolnicy znów będą manifestować w Warszawie

W najbliższą sobotę 18. kwietnia Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych organizuje w Warszawie manifestację gwiaździstą, w której udział ma wziąć nawet 50 tys. związkowców z całej Polski.
15.04.2015., 11:04h

Organizację tej manifestacji zapowiadał już na początku marca szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski, który mówił o wspólnych protestach rolników, górników, kolejarzy, pielęgniarek i położnych. Jednak oficjalną informację o sobotnich marszach ulicami stolicy podał przewodniczący OPZZ Jan Guz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14. kwietnia w Warszawie. Guz zapowiedział udział w manifestacji ok. 50 tys. związkowców z różnych branż. Protestować będą m. in. górnicy, energetycy, kolejarze, strażacy, nauczyciele, pielęgniarki i położne oraz wspomniani wcześniej rolnicy wraz z pracownikami zakładów branży rolno-spożywczej.

– Przewodniczący Izdebski spotkał się z kierownictwem OPZZ i ustalono szczegóły organizacyjne sobotniej manifestacji, ale trudno nam powiedzieć ilu rolników weźmie w niej udział. Mogę natomiast potwierdzić, że rolniczy OPZZ będzie 18. kwietnia obecny na tym ogólnopolskim proteście - powiedział redakcji topagrar.pl Grzegorz Skarus z rolniczego OPZZ na Mazowszu.

W sobotnich marszach w Warszawie udziału nie weźmie NSZZ "Solidarność". Jej szef Piotr Duda zapowiedział, że kierowanego przez niego związku nie interesuje polityka, ale dobro pracowników. Zdaniem Dudy, udział w manifestacji Sławomira Izdebskiego i Renaty Beger wynika z ich chęci powrotu do polityki, a "Solidarność" nie będzie wspierać takich działań.

Natomiast protestujących związkowców wszystkich branż wesprze rolnicza "Solidarność", która od 55 dni koczuje w "zielonym miasteczku" obok Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– My jesteśmy obecni w Warszawie od wielu dni i nie musimy iść w marszu przez Warszawę - powiedział redakcji topagrar.pl przewodniczący NSZZ "Solidarność" RI Jerzy Chróścikowski. – Wszyscy protestujący docelowo dotrą pod siedzibę premier Kopacz, gdzie my cały czas jesteśmy i mamy nadzieję, że w sprawach dotyczących rolnictwa będą zgłoszone te same postulaty, których spełnienia domagamy się już od niemal dwóch miesięcy - dodał.

Sobotnia manifestacja rozpocznie się o godz. 11:00 jednocześnie w czterech różnych miejscach stolicy, a ich uczestnicy spotkają się ok. 13:00 pod siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. tam związkowcy chcą przedstawić swoje postulaty premier Ewie Kopacz. Trasy poszczególnych marszów są następujące:

  1. Pałac Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich:  Al. Jerozolimskie – Krucza/Wspólna (Ministerstwo Skarbu Państwa/Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) – Hoża – Pl. Trzech Krzyży (Ministerstwo Gospodarki) – Al. Ujazdowskie- KPRM.
  2. ul. Kopernika/Karasia siedziba OPZZ: Świętokrzyska (Ministerstwo Finansów) – Jasna (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej) – Zgoda – Krucza – Al. Jerozolimskie – Bracka (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej) – plac Trzech Krzyży (Ministerstwo Gospodarki) – Al. Ujazdowskie - KPRM.
  3. Torwar (przy stadionie Legii): ul. Łazienkowska – Myśliwiecka – Górnośląska – Wiejska (Sejm) – Matejki – Al. Ujazdowskie – Al. Szucha (Ministerstwo Edukacji Narodowej) – Bagatela – Al. Ujazdowskie - KPRM.
  4. ul. Podchorążych (siedziba KG PSP): Gagarina – Belwederska – Bagatela/Al. Ujazdowskie - KPRM.

Związkowcy zgodnie deklarują, że manifestacja celowo odbywa się w dzień wolny od pracy, by nie utrudniać mieszkańcom stolicy poruszania się po mieście. bcz

Źródło: OPZZ, "Solidarność", "Solidarność" RI

fot. Beba, video: OPZZ

Konfrencja prasowa OPZZ - Warszawa, 14.04.2015 r.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 20:03