StoryEditor

Rolniczki motorem innowacji w Polsce – znamy wyniki konkursu!

Kobiety na wsi odgrywają niezwykle ważną rolę. Niekiedy samodzielnie prowadzą gospodarstwa i mają znakomite pomysły. Dowodem na to, jest praca laureatek nagród w konkursie „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”.  
31.01.2020., 11:01h
Rola kobiet na wsi jest bardzo często niezauważana. Oprócz tego, że dbają o to żeby na każdym stole pojawił się ciepły posiłek, a w domu i wokół niego był porządek, mimo, że niekiedy po podwórku biega gromadka dzieci, bardzo ciężko pracują w swoich gospodarstwach. Często ich charyzma, pasja i miłość do rolnictwa są motorem do rozwoju gospodarstwa. Mają szereg pomysłów, dzięki którym polska wieś kojarzy się jednocześnie z rodzinnym ciepłem, ale i nowoczesnością.

Konkurs zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych rozpoczął się od oceny nadesłanych prac do Wojewódzkich Izb Rolniczych, przedstawiciele wybrali najlepsze z nich, tak aby do KRIR trafiła jedna z każdego, biorącego udział w konkursie województwa. 

Do biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęło 8 prac:
– Władysława Borzęcka z woj. małopolskiego prowadząca gospodarstwo pasieczne
Agnieszka Dobisz z woj. mazowieckiego specjalizująca się w hodowli trzody chlewnej 
Jolanta Geber z woj. wielkopolskiego, która zajmuje się uprawą grzybów, podłoża do produkcji boczniaków
Krystyna Hapka z woj. zachodniopomorskiego prowadzi gospodarstwo agroturystyczne
Barbara Kozłowska z woj. podlaskiego produkuje słomę do pokrycia dachów
Teresa Łukasik z woj. świętokrzyskiego, która prowadzi gospodarstwo zajmujące się produkcją mleka i serów
Wanda Towpik z woj. lubuskiego, która produkuje olej lniany
Jadwiga Uchwat, która prowadzi ośrodek jeździecki

4 listopada 2019 w biurze odbyło się posiedzenie Jury (7 osób), które na podstawie karty oceny przyznało określoną liczbę punktów za spełnione kryteria. Maksymalnie w każdym z nich można było przyznać 10 pkt. 

Wyniki konkursu


Po podsumowaniu punktacji kandydatek wybrano 3 innowacyjne rolniczki:

I miejsce zajęła Teresa Łukasik (235 pkt)

II miejsce zajęła Wanda Towpik (213 pkt)

III miejsce zajęła Krystyna Hapka (208 pkt)


Rozdanie nagród odbyło się podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie 31.01.2020 r.  

Innowacyjna produkcja serów 


Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Teresa Łukasik z woj. świętokrzyskiego. "Farma Łukasików" należy do jednego z większych gospodarstw mleczarskich w województwie świętokrzyskim i pierwszym, które zajęło się przetwórstwem tradycyjnym mleka. Od 2010 roku właściciele wytwarzają własne sery. Pracują na ok. 70 ha, w tym 40 ha łąk, 15 ha kukurydzy, 15 ha zboża. Wszystkie uprawy służą zaopatrzeniu paszowemu gospodarstwa. Dokupowane są pasze zbilansowane. Obecnie w gospodarstwie są 62 krowy oraz 23 sztuki młodzieży - cielęta i jałówki. Są to rasy polskie czarno-biała i czerwono-biała, z niewielkim dolewem krwi HF do 60% maksymalnie.

Mąż Teresy Łukasik odpowiada wraz z synem za gospodarstwo, prace polowe, maszyny, udój. Natomiast Teresa Łukasik zajmuje się przetwórstwem mleka, a w szczególności produkcja serów. Produkuje też masło, maślanki, jogurty, sery twarogowe. Buncok strzałkowski to ser podpuszczkowy, który był i jest pierwszym sztandarowym produktem ze Strzałkowa. Produkowany jest jako naturalny, biały albo z dodatkami różnymi, w zależności od pory roku. 

W gospodarstwie obowiązują zasady dobrej praktyki rolniczej, które powodują zrównoważony rozwój gospodarstwa bez zagrożeń dla środowiska naturalnego. Krowy nie są poddawane intensywnej produkcji, celem gospodarzy nie jest uzyskanie najwyższej wydajności lecz dobrej jakości mleka bez szkody dla zwierząt, które tutaj traktowane są bardzo szczególnie, jak wielokrotnie podkreślali gospodarze po przyjacielsku. Wybudowane budynki gospodarcze są dostosowane do wymogów zwierząt oraz ochrony środowiska. Także budynek przetwórni - serowarni jest dostosowany do warunków określonych prze przepisy weterynaryjne w tym ochrony środowiska. 

dkol
Fot. A. Różycka
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 14:53