StoryEditor

Rolniku, od 1 stycznia nie zapłacisz gotówką? Limity płatności w nowym roku!

Spory chaos zagościł w kwestii limitów płatności gotówką, które dotyczą zarówno firm, jak i konsumentów. Polski Ład miał zaostrzyć przepisy w tym zakresie w przypadku przede wszystkim firm. Zmiany te zostały cofnięte, ale jak to będzie z limitami płatności gotówką w nowym 2024 roku?
25.11.2023., 08:51h

Płatności bezgotówkowe, nie zawsze możliwe

Ekonomiści wskazują, że zakaz płacenia gotówką może stać się kulą u nogi, jeśli chodzi o obrót gospodarczy. Mimo że większość obywateli ceni sobie płatności bezgotówkowe, to nie zawsze są one możliwe. Tak też jest w przypadku firm i instytucji – te również preferują przelewy, jednak nie w każdej sytuacji. Wygoda i bezpieczeństwo to nie wszystko. Furtka w postaci płatności za pomocą realnego pieniądza ułatwia sfinalizowanie wiele transakcji.

Ile wynosi obecny limit płatności gotówką?

Obecny limit płatności gotówkowych wynosi 15 tys. zł w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Tzw. Polski Ład z 2021 roku miał zaostrzyć możliwości obrotu gotówkowego:

  • konsument miałby dokonywać płatności za pośrednictwem przelewu, gdy wartość transakcji z przedsiębiorcą, przekraczałaby 20 000 zł lub równowartość tej kwoty;

  • w ramach działalności gospodarczej w transakcjach z innymi przedsiębiorcami przyjmowanie płatności lub ich zlecanie miało następować za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli jednorazowa wartość transakcji, przekraczałaby 8 000 zł lub równowartość tej kwoty. 

Zakaz płacenia gotówką w 2024 roku

Takie rozwiązanie byłoby jednak niewygodne dla małych firm i mikroprzedsiębiorców, także dla rzemieślników czy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Utrudnienia związane z oczekiwaniem na przelew, komplikacjami technicznymi czy lokalowymi mogłyby prowadzić do utraty kontrahenta i wpływać negatywnie na drobny handel. W kontekście zwykłych konsumentów takie ograniczenia wymuszałyby np. założenie konta czy kart płatniczych. Dlatego popularność zyskał pomysł znoszący ograniczenia związane z płaceniem gotówką.

Zakaz płacenia gotówką w 2024 roku – na jakich zasadach? Przeczytasz o tym TUTAJ! 

 

na podst. Agnelika Drygas Halowies.pl

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 20:29