StoryEditor

Ruszyło Forum Mleko! Rozmawiamy o przyszłości produkcji mleka!

Forum Mleko „Przyszłość produkcji mleka: opłacalność, środowisko, dobrostan i oczekiwania konsumentów” ruszyło. O czym dziś będziemy dyskutować? 
29.03.2022., 11:03h

W przyszłości czeka nas wiele zmian dotyczących wymagań związanych z wdrożeniem Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Strategicznego dla reformy WPR. Musimy zastanowić się nad tym, jak produkować w sposób zrównoważony, z poszanowaniem klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, w kontekście rosnących wymagań konsumentów, ale również mając na uwadze coraz wyższe koszty produkcji i utrzymania zwierząt, tak aby w kieszeni zostawało jak najwięcej. Zadanie nie jest proste, ale trzeba stawić czoła nadchodzącym zmianom.

Dlatego w tym roku zespół top agrar Polska wraz z redakcją Tygodnika Poradnika Rolniczego oraz Elity, wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, spotkał się z rolnikami w Dworku nad Stawem niedaleko Ostrowi Mazowieckiej w miejscowości Podborze w woj. mazowieckim aby przedyskutować najważniejsze tematy nurtujące hodowców bydła. Program wydarzenia jest niezwykle bogaty, a wezmą w nim udział najlepsi eksperci z branży.

Sesja I: Efektywne żywienie krów mlecznych

W ramach dyskusji prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie będzie mówił o energii z kukurydzy i maksymalnym wykorzystaniu białka z użytków zielonych. Podpowie, jak wykorzystać potencjał wysoko wydajnych krów mlecznych poprzez zbilansowane żywienie.

Sesja II: Zdrowe wymię – wydajna krowa

Zdrowie zwierząt idzie w parze z dobrymi wynikami w produkcji mleka. Biorąc to pod uwagę, dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu przedstawi najważniejsze strategie leczenia zapaleń wymienia. Ważnym zagadnieniem będzie też terapia selektywna zasuszania krów – od czego zacząć, by zredukować zużycie antybiotyków?

Sesja III: Obora dobra dla zwierząt i wygodna dla hodowcy

Jeśli zwierzętom zapewnimy optymalne warunki utrzymania, odwdzięczą się wysoką produkcją mleka i dobrymi wskaźnikami rozrodu. Na jakie rozwiązania postawić, by z jednej strony z nawiązką spełnić wszystkie wymogi dobrostanu, ale z drugiej – ograniczyć pracochłonność obsługi zwierząt! Na to pytanie odpowie Andreas Pelzer, niezależny doradca w Centrum Doświadczalnym w Haus Düsse (Niemcy).

Sesja IV: Co przyniesie rynek?

To pytanie, które w dobie rosnących kosztów produkcji zadaje sobie obecnie niemal każdy producent mleka. Jakie perspektywy czekają nas na rynku mleka i co zdecyduje o utrzymaniu konkurencyjności? Analizę tych zagadnień przedstawi Łukasz Wyrzykowski, dyrektor generalny IFCN.

Ważnym punktem spotkania będzie debata, podczas której będziemy rozmawiać m.in. o wpływie „Zielonego Ładu” na kondycję polskiego sektora produkcji mleka i szansach na wykorzystanie w pełni polskiego potencjału produkcji mleka. Udział w debacie zapowiedzieli: Edward Bajko, SM Spomlek, PIM, Marcin Hydzik, ZPPM, Dariusz Sapiński, SM Mlekovita, Grzegorz Gańko, OSM Sierpc i Stanisław Jamiołkowski, MSM Mońki.

Zobacz szczegółowy program Forum Mleko TUTAJ


 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 17:05