Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rząd chce zagwarantować rolnikom wyższe dochody tzw. ustawą hiszpańską. Na czym to będzie polegać?

Obrazek

Rząd planuje wprowadzić przepisy, które mają zagwarantować rolnikom, że ich produkty nie będą skupowane poniżej kosztów produkcji. Podobne rozwiązanie już od ponad roku funkcjonuje w Hiszpanii, stąd potoczna nazwa "ustawa hiszpańska". Mogła ona być wprowadzona także w Polsce rok temu w maju, ale ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk nie wyraził na to zgody.

Kamila Szałaj15 maja 2023, 16:14

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad przepisami, które zagwarantują rolnikom, że ceny skupu nie będą niższe niż koszty produkcji. Chce to zrobić na wzór tzw. ustawy hiszpańskiej. 

- Musimy zrobić ustawę hiszpańską. Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka już nad tym pracuje - ogłosił podczas konwencji programowej PiS minister rolnictwa Robert Telus.

Zaznaczył, że "Hiszpania to jedyny kraj, który ma ustawę gwarantującą, że kupujący nie może kupić produktu od rolnika poniżej kosztów wytworzenia". 

- Byliśmy w Hiszpanii, rozmawialiśmy z ministrem rolnictwa i będziemy próbowali zrobić taką ustawę w polskich warunkach i wprowadzić ją w życie, żeby zabezpieczyć rolnikowi opłacalność – powiedział Telus. 

Takie rozwiązanie ma zapewnić rolnikom lepszą opłacalność, wyższe dochody i mocniejszą pozycję negocjacyjną.

Ceny minimalne produktów rolnych? KE mówi: NIE

O wprowadzenie cen gwarantujących opłacalność produkcji rolnej wielokrotnie apelowały izby rolnicze. W efekcie w 2019 roku resort rolnictwa przygotował przepisy, które zakładały ustalanie ceny referencyjnej produktu rolnego przez ministerstwo. Ale na ich wprowadzenie nie zgodziła się Komisja Europejska.

Ustawa hiszpańska, czyli jaka

Pod koniec 2021 roku Hiszpania wprowadziła przepis mówiący, że cena produktu, którą ma otrzymać rolnik, musi być w każdym przypadku wyższa od całkowitych kosztów poniesionych przez producenta. Chodzi między innymi o koszty nasion i sadzonek, nawozów, środków fitosanitarnych, pestycydów, paliw i energii, maszyn, napraw, kosztów nawadniania, paszy dla zwierząt, kosztów weterynaryjnych, amortyzacji, odsetek od pożyczek i produktów finansowych i pracy.

Ustawa hiszpańska w Polsce nie weszła w życie w 2022 roku

Co ciekawe minister Henryk Kowalczyk w maju 2022 roku odrzucił pomysł, by hiszpańskie przepisy zaimplementować do polskiego prawa.

- Ze względu na fakt, że w Hiszpanii przepisy weszły w życie w 2022 roku, nie jest znana skuteczność ich funkcjonowania i egzekwowania oraz stanowiska KE w tym zakresie – napisał w odpowiedzi na wnioski samorządu rolniczego.

Kamila SzałajPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)