StoryEditor

Rząd chce zagwarantować rolnikom wyższe dochody tzw. ustawą hiszpańską. Na czym to będzie polegać?

Rząd planuje wprowadzić przepisy, które mają zagwarantować rolnikom, że ich produkty nie będą skupowane poniżej kosztów produkcji. Podobne rozwiązanie już od ponad roku funkcjonuje w Hiszpanii, stąd potoczna nazwa "ustawa hiszpańska". Mogła ona być wprowadzona także w Polsce rok temu w maju, ale ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk nie wyraził na to zgody.
15.05.2023., 16:05h

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad przepisami, które zagwarantują rolnikom, że ceny skupu nie będą niższe niż koszty produkcji. Chce to zrobić na wzór tzw. ustawy hiszpańskiej. 

- Musimy zrobić ustawę hiszpańską. Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka już nad tym pracuje - ogłosił podczas konwencji programowej PiS minister rolnictwa Robert Telus.

Zaznaczył, że "Hiszpania to jedyny kraj, który ma ustawę gwarantującą, że kupujący nie może kupić produktu od rolnika poniżej kosztów wytworzenia". 

- Byliśmy w Hiszpanii, rozmawialiśmy z ministrem rolnictwa i będziemy próbowali zrobić taką ustawę w polskich warunkach i wprowadzić ją w życie, żeby zabezpieczyć rolnikowi opłacalność – powiedział Telus. 

Takie rozwiązanie ma zapewnić rolnikom lepszą opłacalność, wyższe dochody i mocniejszą pozycję negocjacyjną.

Ceny minimalne produktów rolnych? KE mówi: NIE

O wprowadzenie cen gwarantujących opłacalność produkcji rolnej wielokrotnie apelowały izby rolnicze. W efekcie w 2019 roku resort rolnictwa przygotował przepisy, które zakładały ustalanie ceny referencyjnej produktu rolnego przez ministerstwo. Ale na ich wprowadzenie nie zgodziła się Komisja Europejska.

Ustawa hiszpańska, czyli jaka

Pod koniec 2021 roku Hiszpania wprowadziła przepis mówiący, że cena produktu, którą ma otrzymać rolnik, musi być w każdym przypadku wyższa od całkowitych kosztów poniesionych przez producenta. Chodzi między innymi o koszty nasion i sadzonek, nawozów, środków fitosanitarnych, pestycydów, paliw i energii, maszyn, napraw, kosztów nawadniania, paszy dla zwierząt, kosztów weterynaryjnych, amortyzacji, odsetek od pożyczek i produktów finansowych i pracy.

Ustawa hiszpańska w Polsce nie weszła w życie w 2022 roku

Co ciekawe minister Henryk Kowalczyk w maju 2022 roku odrzucił pomysł, by hiszpańskie przepisy zaimplementować do polskiego prawa.

- Ze względu na fakt, że w Hiszpanii przepisy weszły w życie w 2022 roku, nie jest znana skuteczność ich funkcjonowania i egzekwowania oraz stanowiska KE w tym zakresie – napisał w odpowiedzi na wnioski samorządu rolniczego.

Kamila Szałaj

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 02:59