StoryEditor

Sejmowa dyskusja o zmianach w ODR

Opozycja ostro krytykuje poselski projekt ustawy o doradztwie rolniczym zarzucając Prawu i Sprawiedliwości chęć zawładnięcia posadami dyrektorskimi w ODR.  Posłowie opozycji złożyli wnioski o odrzucenie projektu w całości lub wprowadzenia poprawki, która nakłada na ministra rolnictwa obowiązek wyłaniania dyrektorów ODR-ów w konkursach.
22.06.2016., 21:06h

Ustawę w Sejmie zaprezentował poseł Jan Krzysztof Ardanowski, który przekonywał, że wiedza jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na konkurencyjność polskiego rolnictwa a system doradztwa rolniczego powinno ten transfer na odpowiednim poziomie zapewnić. 

– Doradztwo publiczne, a nie zapominajmy, że jest również doradztwo prywatne, powinno cieszyć się największym zaufaniem i dostarczać rolnikom niezbędną wiedzę – tłumaczył poseł Ardanowski.

Doradztwo będzie podlegać ministrowi

Istotą zmian w ustawie jest przeniesienie podległości i nadzoru nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego z zarządu województwa do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Analogicznie, jak to jest w przypadku Centrum Doradztwa Rolniczego, to minister rolnictwa będzie nadawał w drodze zarządzenia statuty tym jednostkom, powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów odnośnie do osób pełniących to stanowisko oraz powoływał członków Społecznych Rad Doradztwa Rolniczego działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.

– Przypomnę, że w Polce mamy horyzontalną politykę rolną i to minister rolnictwa odpowiada za politykę rolną. Ze zdziwieniem przypominaliśmy sobie decyzję ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który pozbawił się nadzoru nad ODR-ami – podsumował inicjatywę poselską Jan Krzysztof Ardanowski.

Chodzi o posady?

Opozycja widzie jednak inne powody zmian. –Państwo szykujecie tylko i wyłącznie kolejny zamach na kolejną jednostkę organizacyjną, która jeszcze pod was nie podlega. Tylko to was interesuje. Jeszcze tam nie macie swoich dyrektorów, którzy jak wiadomo potrafią tylko niszczyć, a nic budować  – mówił w Sejmie Artur Dunin.

Poseł Dunin zarzucił jednocześnie uchybienia proceduralne w pracach nad ustawą. - Ustawa została zgłoszona bez opinii. Tymczasem prawo nakazuje uzyskania opinii samorządów jeżeli ustawa dotyczy ich działalności – powiedział poseł Dunin.

Ustawa niezgodna z prawem UE

Poseł Platformy Obywatelskiej przytoczył również opinię Biura Analiz Sejmowych, które uznało, że ustawa jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Chodzi o przepis, w którym zapisano, że dyrektorem ośrodka doradztwa rolniczego może być tylko obywatel polski. Zdaniem prawników BAS narusza to unijną zasadę swobodnego przepływu pracowników w obszarze Unii Europejskiej.

– Były zarzuty o upolitycznienie ODR-ów i że ta ustawa jest tylko po to, aby wymienić dyrektorów. Art. 3 tej ustawy mówi, że kadencje dyrektorów ODR są liczone wg dotychczasowych przepisów i nie chodzi o natychmiastowe wymienienie dyrektorów. Gdyby to było głównym celem i zamysłem tej ustawy to taki zapis zapewne w ustawie by się znalazł. Nie obawiam się, że ci, którzy mają kompetencję i wiedzę będą obawiać się tej ustawy. Przejdą po prostu pod nadzór ministerstwa rolnictwa – tłumaczył Jan Krzysztof Ardanowski z PiS.

– Nie posługujcie się rolnikami do kolejnych zmian, które rolnikom w żaden sposób nie pomogą. To jest gra polityczna, więc nie mieszajmy w to rolników. Chodzi o przejęcie Ośrodków Doradztwa Rolniczego i mnie jako rolnikowi ta zmiana ani nie pomaga ani nie szkodzi – przedstawiał stanowisko klubu Kukiz’15 Norbert Kaczmarczyk.

PSL też jest przeciwne ustawie

W podobny sposób wypowiadali się posłowie z Nowoczesnej, którzy także zarzucili PiS skok na stołki dyrektorskie. – Poprzemy ustawę, bo nie jesteśmy opozycją totalną, ale musicie zgodzić się na nasze poprawki - tłumaczyła poseł Paulina Hening – Kloska.

Przeciwko projektowi opowiedział się Polskie Stronnictwo Ludowe, które ustami posła Mirosława Maliszewski zażądało realnych zmian w ODR-ach. – Zmiany jakie są potrzebne ODR –om to zwiększenie np. dwukrotne dotacji rządu na doradztwo – powiedział Maliszewski. 

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki podczas debaty nad projektem zapowiedział powołanie w ministerstwie rolnictwa nowego departamentu nauki i doradztwa. Jego zadaniem będzie łączenie wiedzy oraz nauki i przekazywanie jej do praktyki. Zarudzki poinformował również, że budżet przeznacza na rzecz doradztwa rolniczego 150 mln zł, a samorządy w ramach dotacji celowych tylko 2,8 mln.  Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy.
Ostatecznie opozycja złożyła wniosek o odrzucenie ustawy w całości oraz wprowadzenia poprawki, która nałożyła na ministra rolnictwa obowiązek wyłaniania dyrektorów ODR-ów w konkursach. Padł również pomysł, aby przesunąć wejście ustawy w życie z 14 dnia na 1 stycznia 2017r. Wszystkie wnioski zostały następnie negatywnie zaopiniowane przez sejmową komisję rolnictwa.  wk

Fot. K. Białoskórski

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:14