StoryEditor

Silne izby nie są władzy na rękę

Wielkopolska Izba Rolnicza świętuje jubileusz 125-lecia samorządu rolniczego w Wielkopolsce i 25-lecia obecnej izby w III Rzeczpospolitej. Jaka jest dziś pozycja i siła rolniczego samorządu? – rozmawiamy z Piotrem Walkowskim, prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej.  
31.05.2021., 16:05h
Wielkopolska Izba Rolnicza świętuje jubileusz 125-lecia samorządu rolniczego w Wielkopolsce i 25-lecia obecnej izby w III Rzeczpospolitej. Jaka jest dziś pozycja i siła rolniczego samorządu?
Piotr Walkowski: W połowie lat 90., kiedy powstawały izby, poszukiwaliśmy modelu dla samorządu rolniczego, mieliśmy nadzieję, że wzorem krajów zachodnich izby staną się dużą siłą. Braliśmy wzorce z krajów zachodnich, sami mieliśmy swój własny model przedwojennych izb. Przedwojenna izba w Wielkopolsce powstawała i funkcjonowała na prawie pruskim. Już jako połączona z Kujawami, była w okresie międzywojennym najprężniejszą izbą na terenach Polski. Po 1946 r. izby zostały zlikwidowane, ich majątek przejęła Samopomoc Chłopska, szkoły przejęło państwo. Z majątku przedwojennych izb korzystały różne instytucje państwowe. Tworząc izby w połowie lat 90., mieliśmy nadzieję, że ten model powróci.

Ocena izb jest bardzo różna, nie brakuje krytyków. Jaka jest dziś siła izby i czy rolnicy widzą w izbach swoją reprezentację?
P.W.: Przez 25 lat politycy różnych opcji próbowali zawładnąć izbami. Nie było woli, by przekazać izbom więcej kompetencji...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 18:39