Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sołtysi dostaną 300 zł dodatku do emerytury - jest zapowiedź ustawy

Obrazek

Sołtysi mają otrzymać 300 zł dodatku do emerytury - taką informację przekazali wczoraj na spotkaniach terenowych premier Mateusz Morawiecki i wicepremier oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. W rządzie trwają już prace legislacyjne nad projektem, który ma umożliwić sołtysom otrzymywanie dodatkowych pieniędzy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Bartłomiej Czekała12 marca 2023, 12:55
W sobotę 11 marca przypadał Dzień Sołtysa. Z tej okazji w całym kraju odbywały się spotkania okolicznościowe, podczas których mieszkańcy poszczególnych wsi, samorządowcy, urzędnicy i politycy składali sołtysom w swoim terenie okolicznościowe życzenia.

Rząd obiecuje 300 zł dodatku do emerytury dla sołtysów


Z mieszkańcami wsi i sołtysami spotkali się wczoraj także premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Henryk Kowalczyk. Obaj zapowiedzieli wprowadzenie 300 zł dodatku emerytalnego dla osób, które pełniły funkcję sołtysa i osiągną wiek emerytalny.

- To odpowiedź na petycję złożoną do Senatu przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego - napisał na swoim Twitterze premier Morawiecki.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk razem z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim brali udział w obchodach Dnia Sołtysa w Ciechanowie, gdzie zgromadziło się ponad 500 osób. 

- Wielkie uznanie za tę pracę, czasami pracę trudną, gdy trzeba godzić zwaśnione strony, godzić różne interesy, zabiegać, żeby wójt, rada gminy zauważyli potrzeby danej miejscowości. Życzę wiele satysfakcji z tej społecznej pracy na rzecz swoim mieszkańców. Życzę też, aby mieszkańcy państwa miejscowości obdarzali państwa życzliwością, wdzięcznością i zawsze zachowywali we wdzięcznej pamięci nawet wtedy, kiedy już sołtysami przestaniecie być - mówił wicepremier Kowalczyk, który podobnie jak premier przekazał informację o planowanym przez rząd wprowadzeniu dodatku emerytalnego dla sołtysów w wysokości 300 zł miesięcznie.Na szczegółowe zapisy tego projektu ustawy musimy jeszcze poczekać. Dziś nie ma go jeszcze na stronie RCL.

Co z wynagrodzeniem dla sołtysów?

Dodatek emerytalny dla sołtysów to nie pierwszy pomysł polityków na docenienie osób sprawujących te funkcje społeczne. W 2017 i 2021 roku posłowie PSL i Koalicji Polskiej zgłaszali w Sejmie projekt ustawy, która miała wprowadzić wynagrodzenie dla sołtysów. W obu tych przypadkach ustawa nie została przyjęta, a sołtysi w poszczególnych gminach mogą liczyć na zryczałtowane diety (podobnie jak radni) i zwrot kosztów podróży. 

Jakie obowiązki ma sołtys?

Obowiązki sołtysa są znacznie szersze niż tylko uczestnictwo w zebraniach wiejskich i posiedzeniach rady sołeckiej.
Do obowiązków sołtysa należy m.in.:
  • przygotowanie projektów uchwał i opinii zebrania wiejskiego,
  • realizacja uchwał rady gminy dotyczących sołectwa,
  • współdziałanie z organami gminy i radnymi w zakresie zadań publicznych,
  • współpraca z organizacjami działającymi na terenie sołectwa,
  • wykonywanie innych zadań należących do sołtysa z mocy ogólnie obowiązujących przepisów.
oraz wiele innych, nie zapisanych nigdzie spraw związanych z życiem wsi, w której mieszak i urzęduje. Im bardziej zaradny jest sołtys, tym lepiej współpracują ludzie w danej wsi. Sołtys może także łączyć swoją funkcję z funkcją np. radnego w gminie. Wówczas jego skuteczność w pozyskiwaniu np. finansów dla wsi jest często większa.

oprac. bcz

Fot. MRiRW/Facebook


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)