StoryEditor

Spotkanie AgroUnii z ministrem rolnictwa. Dwie ważne sprawy dla rolników zostały załatwione

Aż dwie i pół godziny trwały rozmowy AgroUnii z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. - Załatwiliśmy dwie ważne kwestie - powiedział Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Ale podkreślił, że to bardzo mało i do załatwienia jest znacznie więcej.
03.11.2021., 20:11h

Dziś w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie czterech przedstawicieli AgroUnii z nowym ministrem rolnictwa, wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem. Rozmowy dotyczyły konieczności rozwiązania najpilniejszych problemów w rolnictwie, m.in. cen nawozów, rozprzestrzeniającego się ASF, zmiany terminu wywozu nawozów naturalnych na pole, ułatwień dla producentów trzody, odbudowy polskiego przetwórstwa żywności, dominacji sieci handlowych czy nadmiernego importu artykułów rolno-spożywczych. Ważną kwestią poruszoną na spotkaniu było także wprowadzenie podwójnej ceny na żywność w sklepie.

AgroUnia: załatwiliśmy dwie ważne kwestie

- Podczas tego spotkania udało się załatwić dwie kwestie. Po pierwsze termin stosowania nawozów naturalnych zostanie wydłużony do końca listopada. Po drugie obowiązek wprowadzenia planów bioasekuracyjnych w gospodarstwach hodujących trzodę chlewną zostanie przedłużony - też do końca listopada – powiedział Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zaznaczył, że na stronie resortu rolnictwa już ukazały się stosowne komunikaty informujące rolników o zmianach.

Obie te kwestie są niezwykle istotne dla gospodarzy, którzy mają jeszcze miesiąc na opróżnianie płyt obornikowych i wylewanie gnojowicę na pola. Z kolei producenci trzody chlewnej mogą odetchnąć z ulgą, zwłaszcza, że tylko 5 proc. z nich wprowadziło w swoich gospodarstwach nowe plany bioasekuracyjne. Reszta rolników została za późno poinformowana o tej konieczności.

- Pierwsze szkolenie w tej sprawie zostało przeprowadzone tydzień temu. A niby od 1 listopada rolnicy mieli przygotować plany. Ministerstwo w ogóle nie przygotowało nas do tego. Pracownicy tego urzędu zdecydowanie za późno się za to zabrali i to jest skandal – ocenił Michał Koszarek, przedstawiciel AgroUnii w woj. wielkopolskim i producent trzody chlewnej, który również wziął udział w rozmowach z ministrem. 


Pomysł na tańsze nawozy

Kolejną kwestią, na którą zwrócili uwagę przedstawiciele rolników były oczywiście wysokie ceny nawozów. Zaproponowali ministrowi, by obniżyć drastyczne stawki o podatek VAT.

- Polskie państwo nie przygotowało się do ochrony rolników przed wysokimi kosztami środków produkcji, więc niech teraz solidarnie poniesie konsekwencje i obniży ceny nawozów o VAT – zaznaczył Kołodziejczak. Minister nie określił jednak, czy ten postulat zostanie spełniony.

Rolnicy domagają się tańszego paliwa

AgroUnia domaga się także wprowadzenia tańszego paliwa rolniczego. Powinno ono być specjalnie oznaczone i tańsze dla rolników, bo dzięki niższym kosztom produkcji i konsumenci będą mniej wydawać na zakup żywności.

- To wszystko da się zrobić. Trzeba tylko chcieć – zaznaczył Kołodziejczak.

– Mimo początkowego napięcia rozmowy przebiegały konstruktywnie –podsumował z kolei to spotkanie wicepremier Henryk Kowalczyk i dodał, że za miesiąc odbędzie się kolejne, aby omówić, co udało się zrobić przez ten czas.

Kamila Szałaj

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 18:53