StoryEditor

Stopy procentowe bez zmian, kredyty nadal tańsze

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała wczoraj o pozostawieniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego ma poziomie ustalonym w marcu br.
16.04.2015., 13:04h

Przypomnijmy, że od miesiąca stopy procentowe są najniższe od momentu urynkowienia gospodarki w 1989 roku. Od marca cztery podstawowe stopy procentowe NBP wynoszą odpowiednio w skali rocznej:

  • stopa referencyjna 1,50%,
  • stopa lombardowa 2,50%,
  • stopa depozytowa 0,50%,
  • stopa redyskonta weksli 1,75%.

To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy kredytów i tych, którzy zamierzają się o nie ubiegać, bowiem ich oprocentowanie nadal będzie niższe niż w styczniu i lutym br.

W komunikacie wydanym po swoim posiedzeniu RPP napisała: "(…) w najbliższych kwartałach dynamika cen pozostanie ujemna, przede wszystkim ze względu na wcześniejsze silne spadki cen na rynkach surowców. Jednocześnie dokonane w marcu dostosowanie polityki pieniężnej – przy utrzymującym się stabilnym wzroście gospodarczym, oczekiwanej poprawie koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy – ogranicza ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie".

Obniżka stóp procentowych zbiegła się w czasie z umocnieniem pozycji złotego wobec euro i dolara. Według kursu Nardowego Banku Polskiego z 16. kwietnia 1 euro kosztowało 4,01 zł, a 1 dolar – 3,77 zł. bcz

Źródło: NBP

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:32