StoryEditor

Stopy procentowe najniższe w historii

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego o 0,5 punktu procentowego.
06.03.2015., 10:03h

Tak niskich stóp procentowych nie mieliśmy jeszcze począwszy od momentu urynkowienia gospodarki w 1989 roku. Od wczoraj, cztery podstawowe stopy procentowe NBP wynoszą odpowiednio w skali rocznej:

  • stopa referencyjna 1,50%,
  • stopa lombardowa 2,50%,
  • stopa depozytowa 0,50%,
  • stopa redyskonta weksli 1,75%.

Rada, w wydanym po posiedzeniu komunikacie, poinformowała zarazem, że ta obniżka zamyka cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Zatem na dalsze obniżki oprocentowania nie ma chyba co liczyć.

Komentując wczorajszą decyzje RPP, minister finansów Mateusz Szczurek stwierdził, że resort finansów zakłada, że stopy procentowe NBP pozostaną prawdopodobnie na obecnych poziomach do końca 2016 roku (wypowiedź dla programu I Polskiego Radia).

To nie koniec dobrych wiadomości dla kredytobiorców. Obniżka stóp procentowych NBP pociągnęła za sobą spadek oprocentowania na rynku międzybankowym. Wczoraj, wskaźniki WIBOR zaliczyły spadek o kilka punktów procentowych. Popularny WIBOR 3M spadł do poziomu 1,65%. Wskaźnik ten od początku 2015 roku stracił już 19% swojej wartości. gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:11