StoryEditor

Trwa rolnicza blokada pod Frankopolem

Od wczoraj rolnicy z Mazowsza i Podlasia blokują drogę krajową nr 62 w miejscowości Frankopol, klika kilometrów od wsi Sawice, w której mieszka minister rolnictwa Marek Sawicki.
06.02.2015., 14:02h

Rolnicy zablokowali całkowicie przejazd tą trasą z Drohiczyna do Sokołowa Podlaskiego, przepuszczają jedynie pojazdy uprzywilejowane. Zapewniają, że są przygotowani do długiego protestowania – mają żywność, ciepłą odzież, koce oraz koksowniki, przy których mogą się ogrzać. Deklarują, że nie przerwą blokady, dopóki ministerstwo rolnictwa nie spełni wszystkich ich postulatów.

Przypomnijmy, że w minioną środę odbyło się spotkanie przedstawicieli rolniczego OPZZ z ministrem Sawickim. Rolnicy zgłosili dwanaście postulatów, z których dwóch minister nie był w stanie spełnić, dlatego rozmowy nie zakończyły się porozumieniem.

Sawicki na konferencji po spotkaniu wyjaśniał, że sporne kwestie dotyczyły wsparcia dla producentów mleka, którzy muszą zapłacić kary za nadprodukcję oraz wsparcia dla producentów wieprzowiny. Szef resortu rolnictwa poinformował również, że na udzielenie pomocy, o którą wnioskują rolnicy, musi mieć notyfikację z Komisji Europejskiej, dlatego wystąpi o to do niej pisemnie.

Dzisiaj w Brukseli odbywa się spotkanie członków COPA – COGECA. Biorą w niej udział przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz rolniczych związków zawodowych, którzy mają poruszyć problemy polskiego rolnictwa na forum UE.  bcz

Grafika: Googe Maps

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:30