StoryEditor

Umowa handlowa między UE i Mercosur – co to oznacza dla rolników?

W ostatnich dniach we wszystkich krajach Unii Europejskiej wśród rolników i organizacji rolniczych rozgorzała dyskusja na temat umowy handlowej, którą UE miała podpisać z krajami Mercosur. Obawy europejskich gospodarzy wzbudza kwestia wymiany handlowej, która miała objąć wiele produktów rolnych i ich przetworów. Czy te obawy są słuszne?
30.06.2019., 20:06h
Mimo dyskusji i licznych protestów porozumienie w sprawie podpisania umowy zostało osiągnięte w piątek 28. Czerwca br. Komisja Europejska wydała w tej sprawie komunikat:

Unia Europejska i Mercosur osiągnęły dziś porozumienie polityczne w sprawie ambitnej, wyważonej i kompleksowej umowy handlowej. Nowe ramy handlowe - część szerszego układu o stowarzyszeniu między oboma regionami - skonsolidują strategiczne partnerstwo polityczne i gospodarcze oraz stworzą znaczne możliwości trwałego wzrostu po obu stronach, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska i ochronie interesów konsumentów UE i wrażliwych sektorów gospodarczych.

UE jest pierwszym dużym partnerem, który zawarł pakt handlowy z Mercosur, czyli blokiem obejmującym Argentynę, Brazylię Paragwaj i Urugwaj. Zawarta dzisiaj umowa obejmie 780 milionów mieszkańców i umocni bliskie stosunki polityczne i gospodarcze między UE a krajami Mercosuru. Stanowi też wyraźne zobowiązanie obu regionów do międzynarodowego handlu opartego na zasadach i da europejskim firmom ważny start w rynek o ogromnym potencjale gospodarczym. Zakotwiczy ważne reformy gospodarcze i modernizację w krajach Mercosuru. ...
Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:56