Uproszczone znakowanie świń

Uproszczone znakowanie świń

MRiRW wreszcie wysłuchało apeli rolników i upraszcza system znakowania i identyfikacji świń. Sprawdź, jakie zmiany kryje nowela rozporządzenia.

r e k l a m a

Według przygotowanej przez MRiRW nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt właściciele stad świń będą zobligowani do oznaczenia posiadanych zwierząt przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego lub założenie kolczyka na małżowinę uszną. Jeśli zwierzę zgubi założony kolczyk, rolnik będzie miał dobę na powtórne jego oznakowanie.

Właściciele stad podstawowych będą zobligowani do oznakowania prosiąt tatuażem lub kolczykiem z numerem siedziby stada do 30 dnia od ich urodzenia lub do dnia, w którym będą one przemieszczane do innego stada.

Rolnicy zajmujący się otwartym odchowem prosiąt lub tuczem zakupionych zwierząt mają obowiązek dodatkowego oznaczenia świń tatuażem lub kolczykiem z numerem swojej siedziby stada. Ułatwienie polega na tym, że tatuaż ten można wykonać tuż przed sprzedażą żywca.
Procedurę upraszcza też zniesienie obowiązku zgłaszania do ARiMR faktu dodatkowego oznakowania zwierząt. Wystarczy obowiązek zgłaszania przemieszczeń zwierząt, wraz z numerami identyfikacyjnymi przemieszczanych zwierząt.
Projekt ustawy do 21 lipca br. znajdować się będzie w konsultacjach społecznych. Na uchwalenie możemy więc liczyć najprędzej po wakacjach.
pj-t
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii