Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

W Berlinie ruszył Zielony Tydzień!

Dziś w Berlinie rusza jedna z najważniejszych imprez branży spożywczej – Międzynarodowe Targi Zielony Tydzień (Internationalen Grünen Woche Berlin 2020). To nie tylko impreza biznesowa, ale i miejsce ważnych spotkań politycznych.
Grzegorz Ignaczewski17 stycznia 2020, 11:44
Tegoroczna edycja targów przyciągnęła ponad 1800 wystawców z 72 krajów, a krajem partnerskim jest Chorwacja. Jednak już wczoraj przy okazji oficjalnego otwarcia targów w Berlinie zjawiło się wielu ważnych polityków – w tym komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides oraz komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Komisja forsuje Green Deal

- Priorytetem Komisja jest Europejski Zielony Ład (Green Deal – red.). Oznacza to, że także od naszych rolników wymagamy aby byli bardziej przyjaźni dla środowiska, klimatu czy dobrostanu zwierząt – argumentował Wojciechowski podczas spotkania z dziennikarzami. Jednak jak podkreślał komisarz, nałożenie nowych obowiązków musi wiązać się także z zapewnieniem odpowiedniego finansowania polityki rolnej. – Doceniam wspólną deklarację ministrów rolnictwa Niemiec, Francji i Hiszpanii wzywającą do wzmocnienia Wspólnej Polityki Rolnej i jej budżetu – podkreślał Wojciechowski.

Jednym z kluczowych elementów „Zielonego Ładu” ma być strategia „From farm to fork” (od pola do stołu), którą zgodnie z zapowiedzią komisarza poznamy wiosną tego roku.

A prace nad unijnym budżetem na kolejne lata i sama reforma WPR wkraczają w decydującą fazę. Jak zadeklarowała minister rolnictwa Niemiec Julia Klöckner, prace nad reformą powinny zakończyć się w trakcie niemieckiej prezydencji w Radzie. Niemcy przejmują prezydencję w połowie br. więc prawdopodobnie do końca 2020 roku poznamy szczegóły kolejnej reformy.

Potrzebne rzeczowe podejście

Rolnicy chcą, aby w debacie o przyszłości WPR uwzględnić nie tylko zdanie ekologów czy konsumentów, ale przede wszystkim samych rolników  - Jako rolnicy jesteśmy w pełni zaangażowani w dostarczanie żywności dla naszego społeczeństwa. Jednak praca na roli staje się coraz trudniejsza. Zakazy, które są obecnie w przygotowaniu, a także wymogi i niepewność polityczna powstrzymują pilnie potrzebne inwestycje - również w dziedzinie ochrony klimatu. Jednym z głównych wyzwań w nadchodzących latach będzie rozwiązanie sprzecznych wymagań społeczeństwa, które chce większych działań w zakresie ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, ale nie chce płacić więcej w sklepach – stwierdził Joachim Rukwied, przewodniczący Niemieckiego Związku Rolników (DBV).

Federalna minister rolnictwa Julia Klöckner ostrzegła natomiast przed „romantycznym” postrzeganiem rolnictwa przez osoby z innych branż. – Starymi metodami produkcji nie będziemy w stanie wyżywić rosnącej populacji ludzi, bo do 2050 roku produkcja żywności musi wrosnąć o 70 % - podkreślała minister. Klöckner oczekiwała, że w debacie o przyszłości rolnictwa usłyszy pomysły zarówno protestujących rolników, jak i tych, którzy sprzeciwiają się rolnictwu przemysłowemu. Jednak jak stwierdziła: Do rozwiązania problemu potrzebujemy kombinacji środków, w tym wyższych cen.


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)