Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Whisky pod ochroną Unii Europejskiej

16.03.2019

Drukuj

Whisky pod ochroną Unii Europejskiej

Artykuł dostępny

Irlandzka whisky podobnie jak wiele innych specjałów – np. ser feta, szynka parmeńska czy parmezan - została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych (PGI), a to oznacza, że tylko trunek destylowany w Irlandii może być sprzedawany pod nazwą Irish whisky. Co ciekawe, w języku irlandzkim (celtyckim) nazwa whisky "Uisce Beatha" – oznacza "wodę życia" – co pierwotnie było nazwą każdej formy destylowanego spirytusu, nawet używanego do perfum czy lekarstw.

r e k l a m a

Produkcja Irish whisky od początku miała charakter lokalny i raczej niewielką skalę. Irlandczycy często ukrywali destylarnie w celu uniknięcia wysokich podatków. Jednak w XIX wieku nastąpił ogromny wzrost produkcji dzięki eksportowi do USA. Wiek XX nie był jednak tak pomyślny – zawirowania związane z I Wojną Światową, irlandzką wojną domową poważnie zaszkodziły przemysłowi. Irlandzka whisky poniosła kolejny cios po 18. poprawce do amerykańskiej konstytucji, która zakazała sprzedaży alkoholu w USA z dnia na dzień (16 stycznia 1919 r.).

Mimo tych niepowodzeń, irlandzka whisky przetrwała i od lat 80-tych XX wieku, branża ponownie przeżywa rozkwit. Objęcie Irish whisky ochroną PGI daje jej producentom silny oręż w walce z podróbkami.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii