StoryEditor

Wielkopolska: stąd Polaków ród!

XVII Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zainaugurowała tydzień obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.
11.04.2016., 13:04h

Odśpiewaniem Bogurodzicy i hymnu państwowego rozpoczęła się uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Spotkanie otworzyła dr Zofia Szalczyk, przewodnicząca Sejmiku, do niedawna wiceminister rolnictwa. Przestronny parter teatru ledwo pomieścił zaproszonych gości: parlamentarzystów, marszałków i przewodniczących sejmików województw RP, samorządowców z różnych stron kraju, rektorów wyższych uczelni, przedstawicieli środowisk naukowych, artystycznych i gospodarczych.

Przypomnijmy, że to Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął przez aklamację stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2016 w Wielkopolsce Rokiem 1050. rocznicy Chrztu Polski, przygotowane przez prof. Andrzej Wyrwę, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Czytamy w nim m.in.: „Rok 2016 to rok 1050. Rocznicy przyjęcia chrztu przez naszego pierwszego historycznego władcę – księcia Mieczysława – Mieszka I i jego dwór. Wydarzenie to przez swój charakter i paneuropejskie znaczenie, w nowy, symboliczny i polityczny sposób połączyło mieszkańców ziem położonych w zlewiskach Odry, Warty, Wisły i Bugu z europejskim kręgiem kulturowym. (…) Mając na względzie potrzebę stałego ugruntowywania pamięci o naszych historycznych początkach – o wszystkich tych, którzy budowali podstawy naszego dziedzictwa kulturowego, strzegli i bronili naszych granic, jako ich spadkobiercy, a jednocześnie twórcy dzieł, które przekażemy następnym pokoleniom, jesteśmy bezwzględnie zobowiązani do upowszechniania wiedzy o naszej tożsamości i kulturze. Pragniemy, by przy tej okazji popularyzowano wiadomości i pamięć o tym niezwykłym wydarzeniu i aby rok 2016 ukazał szczególne miejsce i rolę Wielkopolski w dziejach naszego kraju i Europy.”

W programie artystycznym towarzyszącym uroczystej sesji zabrzmiały:

  • Agnus Dei z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego;
  • „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki;
  • deklamacja fragmentów „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II;
  • Polonez As – dur Fryderyka Chopina;
  • fragmenty Oratorium „Quo vadis?” Feliksa Nowowiejskiego.

Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 16:57