Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wszyscy zarabiają na jabłkach, oprócz sadowników. Cena w sklepie to 600% ceny skupu

Obrazek

Przed ministerstwem rolnictwa sadownicy i działacze AgroUnii wystawili tonę jabłek. W ten symboliczny sposób chcą zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację na rynku jabłek, których cena na półkach sklepowych jest ponad 6-krotnie wyższa, niż stawka w skupie.

wk12 kwietnia 2022, 14:47

– Sytuacja na rynku jabłek jest tragiczna. Tu za naszymi plecami jest tona jabłek, która kosztuje ok. 550 zł, czyli za kilogram 55 groszy. Podczas, gdy w sklepie te jabłka kosztują 3,5 zł – powiedział na konferencji prasowej pod MRiRW Michał Kołodziejczak.

Wszyscy zarabiają na jabłkach, tylko nie sadownicy

Działacze Agro Unii zwrócili uwagę, że produkcji rolnej nie można zatrzymać i poczekać ze sprzedażą aż będzie lepsza cena. Dlatego niezbędna jest interwencja rządu na rynku jabłek. Obecnie na tych owocach zarabiają bowiem wszyscy za wyjątkiem sadowników.

Zdaniem sadowników, w tym roku zebrano zwykłą ilość jabłek i nie można mówić o nadprodukcji. Problemem jest embargo białoruskie, które odcięło producentów od ważnego rynku zbytu.

– Dzisiaj mamy dwie alternatywy, albo sprzedać jabłka do przetwórstwa po 60 groszy, albo do sklepu gdzie cena też finalnie wynosi ok. 60 groszy. A koszt produkcji jest ok. 1,5 zł/kg. Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek opłacalności a nasze gospodarstwa są na skraju bankructwa  – tłumaczył sadowników Sebastian Anyszkiewicz.

Zdaniem AgroUnii, zainteresowanie polskim koncentratem jabłkowym na światowych rynkach jest bardzo duże. Dlatego trzeba szybkich działań i wprowadzenia obiecanej przez MRiRW interwencji na rynku.

Rząd dopłaty, skupujący – obniżki

Lider AgroUnii zarzucił nieskuteczność działania Porozumienia Rolniczego, które miało rozwiązywać wszystkie bolączki polskiego rolnictwa. Skrytykował też rządową zapowiedź dopłat do skupu jabłek.

– Ministerstwo powiedziało, że będą te dopłaty. Nikt nie powiedział kiedy i jakie duże. W tym samym czasie firmy, które skupowały jabłka powiedziały wprost "my dzisiaj opuszczamy ceny, wszyscy razem". I w ciągu jednego dnia wszystkie firmy skupowe, kiedy dowiedziały się, że ministerstwo chce dopłacać do jabłek, powiedzieli, że opuszczają cenę o 10 gr. To jest zmowa cenowa – mówił Kołodziejczak, który zarzucił bezczynność w tej sprawie MRiRW oraz UOKiK.

Narodowy holding od lat na "ostatniej prostej"

Sadownicy zwrócili uwagę, że zakłady przetwórcze w Polsce znajdują się w rękach niemieckiego i austriackiego kapitału. A tymczasem rząd od wielu lat obiecuje powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego, który miał zajmować się rozbijaniem zmów cenowych.

– Ja słyszę te bajki od 3-4 lat. Co zbliżają się wybory to pojawia się temat, że już wszystko jest gotowe, na ostatniej prostej. A do tej pory nic takiego nie powstało – podsumował S. Anyszkiewicz.

Jeden karton z przywiezionymi jabłkami sadownicy zostawili w gmachu MRiRW dla ministra rolnictwa. Reszta została zawieziona do jadłodajni dla bezdomnych na ulicy Miodowej w Warszawie.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)