Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wysokie koszty produkcji położą branżę mięsną? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Obrazek

Podczas tegorocznych targów Polagra zapytano ekspertów o przyszłość polskiej branży mięsnej. Z jakimi barierami będą musieli zmierzyć się producenci?

Dominika Mulak28 września 2022, 14:00
– Największą barierą, która za chwilę zwali się wszystkim na głowę, jest wzrost kosztów produkcji. Nasza konkurencyjność zbliży się do poziomu zerowego, a nawet będzie niższa niż u producentów w Unii Europejskiej. Jednostkowy koszt wytworzenia produktu będzie wyższy niż w Niemczech czy Francji i za chwilę może się okazać, że nasze firmy są niekonkurencyjne – mówił uczestnik panelu „Export – nowe rynki zbytu” na targach Polagra 2022 Jacek Strzelecki, ekspert międzynarodowego prawa żywnościowego. Jak podkreślił, nikt w krajach Unii Europejskiej nie czeka na polskie produkty z otwartymi rękoma, ponieważ tamtejsze rynki są konkurencyjne.
Nasze produkty mają wysoką jakość i do tego świetną cenę. Jeśli to się zmieni, to może się okazać, że mamy na rodzimym rynku dużą nadwyżkę produkcyjną, z którą coś będzie trzeba zrobić, a straty wzrosną nawet o kilkaset milionów złotych miesięcznie – dodał Strzelecki.

Również w opinii Dariusza Goszczyńskiego, dyrektora generalnego Krajowej Rady Drobiarstwa, przyszłość polskiej branży mięsnej nie rysuje się w kolorowych barwach.
W momencie, kiedy nie wymagamy w Unii Europejskiej tego samego od hodowców z innych państw np. Brazylii, Tajlandii czy Ukrainy, nie jesteśmy w stanie wytrzymać konkurencyjności – mówił Goszczyński podczas debaty. Z kolei Paweł Zakrzewski, prezes Zakładów Mięsnych Stanisławów, jako barierę wskazywał braki pracownicze w przemyśle mięsnym.
– Barierą eksportową jest też kurcząca się baza wykwalifikowanych pracowników. Należy rozmawiać z władzami o promocji edukacji zawodowej w branży mięsnej – podkreślił Zakrzewski.


Problemy nie tylko w Polsce

Nieco bardziej optymistycznie o przyszłości polskiej branży mięsnej mówił na panelu „Export – nowe rynki zbytu” Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. 
– Z bardzo podobnymi problemami będą borykali się producenci w całej Unii Europejskiej, co jest nieco pocieszające. Myślę, że konkurencyjnością nadal w jakimś stopniu będziemy wygrywać. Mamy bardzo nowoczesny przemysł, dobrych dostawców surowców – podkreślił Witold Choiński.

Oprac. na podstawie www.wiadomoscihandlowe.pl
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)