StoryEditor

Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku? Będą wyższe limity dla rolników!

Nowy limit zużycia energii elektrycznej dla rolników w 2023 roku, po przekroczeniu którego będzie już obowiązywała aktualna rynkowa cena za prąd, ustaliła właśnie rada ministrów. Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny. Sprawdź, ile wyniesie.
27.09.2022., 10:09h

Przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej", przedłożony został przez ministra klimatu i środowiska.

Jak zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. 

– W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh). Jeszcze wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – limit wyniesie do 3 tys. kWh. Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Zamrożenie cen energii elektrycznej. Ile wyniosą nowe limity?

 • W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać: 
  • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
 • Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
 • Nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r.

Dla kogo dodatek elektryczny?

 • Dla gospodarstw  domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny.
 • Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.
 • Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
 • O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Dodatkowy upust dla oszczędzających energię

 • Gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wartość upustu będzie wynosiła 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Co rolnicy będą musieli zrobić, by skorzystać z gwarantowanej ceny energii?

Na szczęście, aby skorzystać z gwarantowanej ceny energii, gospodarstwa domowe nie będą musiały składać jakichkolwiek dokumentów, a kwestiami oceny poziomu rachunków i automatycznej ich obniżki zająć się ma dostawca energii.

W przypadku rolników to oczekiwane obniżenie ceny nastąpi na podstawie zaświadczenia z urzędu dokumentującego zapłacenie podatku rolnego. Dla dużej rodziny z kolei wystarczy Karta Dużej Rodziny, a w przypadku osoby z niepełnosprawnością – odpowiedni dokument potwierdzający niepełnosprawność.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
fot. Pixabay

Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 20:26