StoryEditor

Unijni politycy: „Komisja powinna wycofać plany wprowadzenia zakazu stosowania środków ochrony roślin”

Dla unijnych polityków zajmujących się rolnictwem i ochroną środowiska jest jasne, że unijne plany zmniejszenia o połowę stosowania środków ochrony roślin są chybione i powinny zostać wycofane. Ale czy tak się stanie?
27.09.2022., 16:09h
Część europosłów CDU uważa, że prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska wycofa swoją propozycję ograniczenia stosowania środków ochrony roślin o połowę, jest bardzo duże. Rzecznik grupy EPP ds. środowiska dr Peter Liese, który zasiada w Parlamencie Europejskim, podkreślił, że jego zdaniem prawdopodobieństwo takiego ruchu jest większe lub równe 50 proc. Szczególnie w Soest (kraj związkowy Nadrenii Północnej-Westfalii) wśród potencjalnie zainteresowanych rolników panuje ostry sprzeciw wobec unijnych planów. Oprócz proponowanego ograniczenia ś.o.r. do 2030 roku w całej UE o 50%, szczególnie krytykowany przez rolników jest pomysł całkowitego zakazu stosowania pestycydów na wszystkich obszarach chronionych.


Liese dostrzega braki techniczne

Dwóch posłów CDU zwróciło również szczególną uwagę na ostre odrzucenie propozycji przez rolników. Z kolei Liese zauważył, że całkowity zakaz stosowania środków ochrony roślin na obszarach chronionych byłby ze szkodą dla wielu rzadkich ptaków mających gniazda na ziemi. Wynika to z faktu, że do odchwaszczania trzeba by było wtedy stosować brony. Ponadto bez chemicznej ochrony roślin nale...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:17