StoryEditor

Zaskakujące wyniki ankiety – rolnicy zaniepokojeni swoją przyszłością

Najnowszy raport Copa-Cogeca wskazuje, że rolnicy w Unii Europejskiej czują się niepewni swojej przyszłości w rolnictwie. Respondenci wskazują, że perspektywy nie są zbyt obiecujące. A jak w tej ankiecie odpowiadali Polacy?
29.01.2018., 15:01h
Najnowszy raport Copa-Cogeca, stworzony na podstawie badań z trzeciego kwartału ubiegłego roku pokazuje, że rolnicy są zaniepokojeni perspektywami finansowymi w rolnictwie. Wynika to głównie z szybkiego rozwoju na rynku światowym i zwiększenia wymiany handlowej.

– Chociaż rolnicy z siedmiu na dziesięć państw członkowskich bardziej pozytywnie wypowiadali się o swojej sytuacji ekonomicznej w 2017 r., głównie jako rezultat lepszych cen w niektórych działach produkcji, a szczególnie mleczarstwie, to bardzo wielu rolników ma poważne obawy dotyczące swojej przyszłości – powiedział Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Obliczany przez Copa-Cogeca wskaźnik zaufania aktualizowany jest dwa razy do roku. Wyniki opierają się na krajowych badaniach na ponad 8 tysiącach rolników. Oprócz Polski wskaźnik liczony jest także dla Belgii, Danii, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.  

Jak wskazuje raport, obawy wznieca głównie niepewna sytuacja na globalnym rynku handlowym, a szczególnie sprawa Brexitu. Rolnicy boją się, że Brexit będzie miał negatywny wpływ na ekonomię gospodarstw i takie czynniki jak zapotrzebow...
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 03:28