Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zjadamy 340 mln ton mięsa rocznie

Obrazek

Światowa produkcja mięsa wzrosła do 340 mln ton w 2021 r., jak wynika z raportu OECD. Gwałtowny wzrost spożycia mięsa w ciągu trzech ostatnich lat to efekt sporego rozwoju gospodarczego w niektórych częściach świata. Zmieniają się także nawyki żywieniowe konsumentów.

Aneta Lewandowska7 kwietnia 2022, 15:39

Ponad trzysta milionów ton mięsa

Według badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), spożycie mięsa na świecie gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich trzech lat, a produkcja zwierzęca podąża za tym trendem.

Światowa produkcja mięsa (wołowiny, drobiu i wieprzowiny) w 2021 r. wyniosła 340 mln ton w porównaniu z blisko 248 mln w 2018 r. Segment drobiowy odnotował największy wzrost – aż o 16% między 2010 r. a 2020 r.

Co więcej, konsumenci coraz częściej szukają białka w codziennej diecie, co zwiększa spożycie mięsa. Większość światowego wzrostu produkcji i konsumpcji mięsa pochodzi z krajów APAC (Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku)  i MEA (Bliski Wschód i Afryka). Spory wzrost gospodarczy w tych regionach pobudził produkcję i konsumpcję mięsa.

Potrzeba paszy i dodatków

Jednocześnie oczekuje się, że rynek dodatków paszowych dla zwierząt wzrośnie o 8,39 miliarda dolarów do 2026 r., jak wynika z najnowszego raportu Technavio (firmy specjalizującej się w analizie rynków). Największy wzrost (61%) pojawi się w regionie APAC – Chiny i Indie są kluczowymi rynkami dodatków paszowych w tym regionie. Rozwój rynku w tej części świata będzie szybszy niż w innych regionach. Znaczący wzrost popytu na drób i inne produkty mięsne napędzi wzrost rynku dodatków paszowych.

Największym wyzwaniem dla rozwoju światowego rynku dodatków paszowych dla zwierząt jest wzrost cen surowców. Dodatki kwasowe, przeciwutleniacze i witaminy są pozyskiwane z naturalnych źródeł, takich jak nasiona, kora i liście. Wraz z rosnącą globalną populacją i wynikającym z niej wzrostem popytu na żywność, przemysł pasz dla zwierząt stoi pod silną presją w zakresie pozyskiwania surowców do produkcji paszy, takich jak kukurydza, pszenica i jęczmień.

Co więcej, modernizacje, innowacje i instalacje najnowszych technologii i maszyn u przetwórców prowadzą do znacznego wzrostu kosztów eksploatacji i produkcji. Także ceny takich surowców, jak olejki eteryczne i ekstrakty roślinne, rosną w Europie i Ameryce Północnej ze względu na ich alternatywne zastosowanie w produktach farmaceutycznych i kosmetycznych. Takie czynniki będą negatywnie wpływać na rozwój rynku.

oprac. al na podst. Euro Meat News
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)