StoryEditor

Z ostatniej chwili! Bruksela odmówiła zgody na dopłaty do nawozów! Co mają teraz zrobić rolnicy?

Sprawa dopłat do nawozów to już prawdziwa telenowela, niestety na dziś z zaskakującym finałem. Szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że Komisja Europejska nie zaakceptowała polskiego wniosku z 20 marca br. o zgodę na udzielenie rolników wsparcia w wysokości 3,9 mld zł na dopłaty do nawozów. Czy jest jeszcze jakakolwiek szansa, by polscy producenci rolni otrzymali pomoc z Brukseli?

- Komisja Europejska nie zaakceptowała zgłoszonego przez Polskę wniosku o zgodę na uruchomienie dopłat do nawozów  - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Komisja Europejska wskazała, że takie wsparcie powinno finansowane w ramach pomocy de minimis.

Ale problem polega na tym, że udzielenie takiej pomocy jest możliwe w niewielkiej wysokości, tzn. nie więcej niż 520 mln zł w tym roku. Mało tego - z pomocy de minimis jest finansowanych wiele innych działań pomocowych dla rolników, m. in. dopłaty do wapnowania czy materiału siewnego oraz dopłaty do kredytów preferencyjnych.

- Polska potrzebuje tych środków na sfinansowanie wielu innych programów, co oznacza, że na dopłaty do nawozów można by przeznaczyć jedynie kilkadziesiąt mln zł, a potrzebujemy na ten cel ok. 3,9 mld zł – wyjaśnia resort rolnictwa.

Będzie ponowny wniosek do Komisji Europejskiej

W związku odmową przez Komisję Europejską minister Kowalczyk zamierza złożyć ponowny wniosek w tej sprawie.

– Nie zgadzam się na takie rozwiązanie i ponownie będę składać do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie dopłat do nawozów, które nie będą wchodzić w pomoc de minimis – zapowiedział wicepremier.

Kowalczyk poinformował, że nowy wniosek będzie przygotowany z powołaniem się na zapisy zawarte w Komunikacie Komisji Europejskiej z 24 marca br. temat tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy.

Komisarz Janusz Wojciechowski uspokaja


Informację polskiego resortu rolnictwa skomentował na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem Polska otrzyma zgodę na przyznanie rolnikom dopłat do nawozów i nie tylko pod warunkiem, że złoży poprawny wniosek.

- KE zgodzi się na dopłaty do nawozów (i nie tylko do nawozów), w wysokości nawet do 35 tys. euro na gospodarstwo, to gwarantuje "mój" Komunikat Komisji z 24 marca br. Jest tylko jeden warunek: MRiRW musi złożyć prawidłowy wniosek, nie o pomoc covidową tylko "wojenną" - napisał na swoim koncie na Twitterze Janusz Wojciechowski.


Rolnicy czekają na zgodę na dopłaty do nawozów od dwóch miesięcy

Przypomnijmy, że pierwszy wniosek w sprawie zgody na dopłaty do zakupu nawozów został wysłany do KE w styczniu 2022 roku. Polska złożyła ponowny wniosek 20 marca. Na dopłaty do nawozów rząd przeznaczył 3,9 mld zł.

Ta informacja jest o tyle zaskakująca, że jeszcze niedawno resort rolnictwa informował o szczegółach rozporządzenia w tej sprawie i czekał tylko na formalną zgodę Komisji Europejskiej, której był niemal pewien. Kilka dni temu minister Henryk Kowalczyk opowiadał także o szczegółach tego wsparcia w specjalnym wywiadzie dla portalu topagrar.pl.Kamila Szałaj

Bartłomiej Czekała

Fot. Agrochem Puławy
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 01:00