Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Znamy założenia nowego programu „Czyste Powietrze”. Kiedy rusza nabór wniosków?

11.09.2018

Drukuj

Znamy założenia nowego programu „Czyste Powietrze”. Kiedy rusza nabór wniosków?

Artykuł dostępny

Dzisiejsza konferencja prasowa w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska zaowocowała podaniem szczegółów dotyczących programu – beneficjentów, którzy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie lub nisko oprocentowane pożyczki oraz kwoty miesięcznego dochodu wymagane do określenia intensywności dofinansowania.

r e k l a m aCelem programu „Czyste powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza z istniejących jednorodzinnych domów mieszkalnych, uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza z nowo powstałych domów jednorodzinnych oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych w budynku mieszkalnym.
Budżet przeznaczony na inwestycje to 103 mld zł, w formie dotacji lub pożyczki. • Okres, w którym mogą być ponoszone koszty kwalifikowane: od 01.01.2018 r. do 30.06.2029 r.
 • Maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji – 53 tys. zł
 • Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – 7 tys. zł
 • Oprocentowanie zmienne pożyczki – nie więcej niż WIBOR 3M +70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2% rocznie
 • Planowany okres spłaty pożyczki: do 15 lat
 • Możliwa karencja (zwłoka) w spłacie: nie dłużej niż do zakończenia realizacji przedsięwzięcia
 • Udział powierzchni, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, w całkowitej ogrzewanej powierzchni budynku, pomniejsza koszt kwalifikowany przedsięwzięcia.
 • Okres realizacji przedsięwzięcia: do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, lecz nie później niż do 30.06.2029 r.
 • Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie
 • Przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie; data zakończenia realizacji będzie potwierdzona w protokole końcowym


Polecany artykuł

Gigantyczne inwestycje – zdrowsze powietrze i stabilniejsze ceny • Przedsięwzięcie nie może być realizowane w budynkach wykorzystywanych sezonowo (np. domki letniskowe)
 • Nowo montowane kotły na paliwo stałe (biomasę/węgiel ) muszą spełniać wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 (ekoprojekt - wymogi od 01.01.2020r.)
 • Kotły na paliwa gazowe i olej opałowy do celów grzewczych muszą spełniać wymogi klasy efektywności energetycznej minimum A
 • Pompy ciepła do celów grzewczych muszą spełniać wymogi klasy efektywności energetycznej minimum A+
 • Zmodernizowane przegrody zewnętrzne (ściany, okna, drzwi) muszą spełniać normy określone w Warunkach Technicznych, obowiązujących od 31.12.2020 r.
Program przewidziany jest na 12 lat, z 10-letnim naborem wniosków, który rozpocznie się już w połowie września. Lada dzień podany zostanie termin rozpoczęcia naboru wniosków.

W ramach programu „Czyste Powietrze” i ograniczenia wymaganej emisji szkodliwych substancji do środowiska, a więc walki ze smogiem NFOŚ zorganizował wyjazd studyjny szlakiem inwestycji (zrealizowanych i w trakcie realizacji) geotermalnych na Mazowszu, Wielkopolsce i woj. łódzkim, w których mamy zaszczyt uczestniczyć.

dkol

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

Galeria zdjęć

Dominik Bąk, NFOŚ
dr Kazimierz Kujda, NFOŚ
Joanna Król, NFOŚ
Piotr Woźny, NFOŚ
Słąwomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚ

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii