StoryEditor

Jubileusz 150-lecia Cukrowni Cerekiew i Dzień Buraka Cukrowego Südzucker Polska

Pod koniec czerwca br. firma Südzucker Polska świętowała jubileusz 150-lecia Cukrowni Cerekiew, która wchodzi w skład koncernu. Obchody zacnego jubileuszu zostały połączone z Dniem Buraka Cukrowego - świętem wszystkich plantatorów produkujących surowiec dla spółki.
05.07.2022., 18:07h

Gdy rozpoczynała się pierwsza kampania cukrownicza w Cukrowni Cerekiew, świat wyglądał zupełnie inaczej. Był 1870 rok, pierwsze połączenia kolejowe spinały polskie miasta, w Londynie rozpoczęto budowę mostu Brooklinskiego, a w Stanach John Rockefeller rozpoczynał budowę swojego olejowego imperium. 

Dziś Cukrownia Cerekiew to nowoczesny zakład przerabiający w czasie kampanii około 6 000 ton buraków na dobę.  Ile to jest 6 000 ton?  Gdyby buraki dowozić furmankami, jak miało to miejsce w 1870 roku, każdego dnia na plac cukrowni musiałoby przyjechać 12 000 zaprzęgów. Gdyby ustawić je w kolejce, sięgałaby ona spod bram cukrowni aż do… Gliwic. 

Szczęśliwie dla wszystkich, włączając w to konie, dziś nikt nie wozi buraków konnymi zaprzęgami.  Dostarczane są one bezpośrednio z pól samochodami ciężarowymi.  By obsłużyć zakład musi ich średnio każdego dnia przyjechać 250.  Nadal jest to imponująca liczba.

Ostatecznie, bowiem, niezależnie od zmian technologii przerobu i sposobu dostarczania surowca, w centrum uwagi wszystkich cukrowników były i są buraki.  Nie dziwi więc, że obchody 150-lecia cukrowni Cerekiew zostały połączone z corocznym świętem plantatorów – Dniem Buraka Cukrowego

Jak zauważa Rainer Schechter, prezes Dywizji Cukru Koncernu Südzucker AG, na Śląsku jest bardzo długa tradycja uprawy buraków cukrowych.

 - Cukrownia Cerekiew, Strzelin, Świdnica... Tutaj jest typowy rejon buraczany. Jako Südzucker Polska zaczynaliśmy tutaj inwestować, a teraz mamy nowoczesne, piękne cukrownie: tutaj na Śląsku, ale tez i na Wschodzie z Cukrownia Ropczyce. Mieliśmy wielką zmianę od 2017 roku, kiedy straciliśmy system kwotowania cukru i rynek był dla nas decydujący i to było dla nas trudne. Teraz rynek zmienił się, bo produkujemy mniej cukru w Europie niż mamy popyt na niego - mówi Rainer Schechter.

Plantatorów, jak wszystkich dostawców,  najbardziej interesują ceny jakie otrzymają za dostarczone buraki.  Od ich poziomu zależy opłacalności tej uprawy w gospodarstwie. W koncernie Südzucker, ceny buraków powiązane są ściśle z cenami cukru.

- O ostatecznej cenie buraków zadecyduje cena ostatniego kilograma cukru. My  nie opieramy cen o ceny w koncernie, lecz o ceny raportowane w Unii Europejskiej. Trudno mi w tym momencie coś precyzyjnie kalkulować, ale będą one znacznie wyższe od cen uzyskiwanych po 2017 roku - prognozuje Prezes Südzucker Polska S.A. Mariusz Pawełek

Więcej informacji w naszej filmowej relacji. Zapraszamy do oglądania!


Piotr Chrobot
Mariusz Drożdż
Bartłomiej Czekała

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 07:58