StoryEditor

Kampania cukrownicza 2022/23: średni plon, polaryzacja i wydatek cukru

  Kampania cukrownicza ruszyła w tym roku 6 września. Związek Producentów Cukru w Polsce szacuje, że do stycznia zostanie wyprodukowanych ponad 2 mln ton cukru. Do cukrowni buraki dostarcza 25 tys. plantatorów.
15.10.2022., 13:10h

W Polsce produkcją cukru zajmują się cztery firmy zrzeszone w Związku Producentów Cukru – Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Pfeifer & Langen Polska S.A., Südzucker Polska S.A. oraz Nordzucker Polska S.A., produkujące cukier w 17 cukrowniach w Polsce.
Jak podaje ZPC rozpoczęcie kampanii w każdej nich zostało zaplanowane z uwzględnieniem aktualnych prognoz plonów, tak aby zapewnić najbardziej efektywny przerób buraków.

Średni plon buraków w 2022 r.

Związek Producentów Cukru szacuje, że średni plon buraków wyniesie 61,80 t/ha, przy utrzymanej na poziomie 17% polaryzacji, dzięki czemu wyprodukowana ilość cukru pozwoli nie tylko na zaspokojenie potrzeb krajowych, ale również na jego eksport poza granice kraju, m.in. do Rumunii, Niemiec, Włoch czy Węgier.

Trudna sytuacja w branży rolniczej i produkcji buraków, zmiany na rynku surowców i energii, rosnące koszty prowadzenia działalności, a także wysokie ceny upraw alternatywnych, takich jak pszenica i rzepak, spowodowały, że zmalała liczba plantatorów, a wraz z nią zmniejszył się także areał uprawy buraków cukrowych. Mimo spadków w tych obszarach Związek Producentów Cukru w Polsce przewiduje, że w kolejnej kampanii cukrowniczej stracona w tegorocznej kampanii powierzchnia uprawy zostanie odzyskana w sezonie 2023/24. Optymistyczne prognozy wynikają z faktu podniesienia cen za buraki cukrowe przez producentów cukru, a także niższych cen konkurencyjnych upraw względem początku roku.

- Pomimo zawirowań na rynku cukru w ostatnim czasie branża cukrownicza wciąż pozostaje jedną z najbardziej efektywnych gałęzi przetwórstwa żywności w Polsce, od lat generując istotny procent wartości unijnego przemysłu cukrowniczego oraz zapewniając tysiące miejsc pracy – mówi Michał Gawryszczak, Dyrektor Biura Związku Producentów Cukru w Polsce.

 

Kampania cukrownicza – dane szacunkowe 2022/2023

Liczba plantatorów                     

24 356   

Powierzchnia zbioru (ha)            

222 870   

Skup buraków (t)                         

13 774 363   

Plon buraków (t/ha)                   

61,80   

Polaryzacja buraków (%)           

17,04   

Wydatek cukru (%)                     

15,19   

Rozpoczęcie kampanii                

06.09.2022 Miejska Górka

Produkcja cukru (t)                     

2 088 663   

Źródło: Polski Związek Producentów Cukru
Fot. ZPC

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 17:29