StoryEditor

KSC – czy akcjonariusze otrzymają dywidendę?

Nie ma decyzji czy akcjonariusze Krajowej Spółki Cukrowej otrzymają w najbliższych latach dywidendę. Wszystko zależy od sytuacji rynkowej oraz trwającej konsolidacji państwowych spółek rolnych pod egidą KSC. W latach 2010-2015 właściciele akcji „Polskiego Cukru” otrzymali ponad 1 miliard 430 milionów złotych. 
12.01.2021., 10:01h

Sprawą wypłaty dywidend dla akcjonariuszy Krajowej Spółki Cukrowej zainteresowali się posłowie Jarosław Sachajko oraz Paweł Szramka, którzy przypomnieli historię postawionej w XIX w. przez Ordynację Zamojską cukrowni w Klemensowie. „Chluba Zamojszczyzny” weszła w 2002 r. w składa KSC, aby rok później zostać zamknięta. W 2011 r. rozpoczęto ostateczną rozbiórkę budynków cukrowni. Po zamknięciu cukrowni plantatorzy buraka cukrowego, w ramach rekompensaty, dostali w 2004 r. po 652 akcji, które uczestniczą w dywidendzie. Ale od kilku lat dywidenda nie jest wypłacana. Dlatego posłowie J. Sachajko oraz P. Szramka zapytali ministerstwo aktywów państwowych m.in. o to jakie względy przemawiają za niewypłacaniem dywidend oraz czy w najbliższym czasie zmieni się sytuacja finansowa akcjonariuszy KSC Polski Cukier SA umożliwiająca wypłaty dywidend?

Ministerstwo aktywów państwowych (MAP) w udzielonej odpowiedzi wyjaśniła na początku strukturę akcjonariatu Polskiego Cukru. Wynika z niej, że KSC S.A. posiada ponad 63.000 akcjonariuszy, do których należą:

  • Skarb Państwa (reprezentowany przez MAP) - 79,69% akcji,
  • Skarb Państwa (reprezentowany prz...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:42