StoryEditor

Odchwaszczanie buraków. Jak utrzymać plantację wolną od chwastów?

Odchwaszczanie buraka nie należy ostatnio do najłatwiejszych. Wiosenne susze i chłody skutecznie ograniczają działanie przede wszystkim substancji doglebowych. Jednak nawet w trudnych warunkach można utrzymać plantację wolną od chwastów.
14.04.2023., 10:04h

W moim gospodarstwie uprawiam średnio około 50 ha buraków cukrowych, jednak w tym roku zwiększę ich powierzchnię do około 80 ha. W zeszłym roku chciałem już siać połowę tego areału co zawsze, ale po przemyśleniu sprawy wspólnie z ojcem stwierdziliśmy, że zasiejemy tyle, co zwykle – mówi Piotr Break z miejscowości Roztocznik w woj. dolnośląskim. Przyznaje, że decyzja o zwiększeniu kontraktacji ma związek z obecną dobrą ceną buraków.


fot. Daleszyński.

Burak cukrowy i płodozmian

Buraki u pana Piotra przypadają co 5 lat na tym samym polu, najczęściej po kukurydzy i pszenicy. Po buraku często przypadał jęczmień jary browarny, ale ze względu na coraz częstsze wiosenne susze, rolnik zrezygnował z jego uprawy. W płodozmianie znajduje się jeszcze rzepak i to jego samosiewy są najbardziej uporczywymi chwastami w buraku cukrowym.


Samosiewy rzepaku w buraku to najtrudniejszy chwast do zwalczania na plantacjach Piotra Breaka. Fot. Czubiński. 

Wczesny siew buraków cukrowych

– Staram się siać buraki pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wczesny siew u mnie się sprawdza, mimo że temperatura nie zawsze jest wtedy wysoka. W każdym razie wol...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 21:27