StoryEditor

Burak cukrowy – ten sezon to zdecydowanie większa powierzchnia uprawy

Na początku lutego rozpoczęła się dostawa nasion do plantatorów z rejonów plantacyjnych Pfeifer & Langen Polska S.A. Teraz czekają na odpowiednie warunki pogodowe, aby rozpocząć siew. Znacząco wzrosła w tym sezonie powierzchnia planowanych pól do obsiania w porównaniu do poprzedniego sezonu.
29.03.2023., 12:03h
– W sezonie wegetacyjnym 2023 nasi plantatorzy obsieją większą powierzchnię burakami niż w poprzednim roku. Zainteresowanie tą uprawą jest bardzo duże ze względu na to, że jest dużo bardziej opłacalna w porównaniu do innych upraw rolniczych – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.


Zobacz także: Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli

Uprawa i siew buraków

Jednymi z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych jest uprawa oraz siew. Plantator za pomocą maszyn przygotowuje glebę w odpowiedni sposób, tak aby nasiona miały łatwą możliwość wykiełkowania. Firma Pfeifer & Langen, aby zapewnić efektywność tego zabiegu, po raz kolejny zaangażowała się w dostawę nowych precyzyjnych siewników oraz agregatów do uprawy pasowej dla swoich plantatorów.

Wzrost areału uprawy pasowej i jej zalety

Rolnicy decydują się coraz częściej na uprawę pasową, a doradcy Pfeifer & Langen promują to rozwiązanie, ponieważ niesie ona za sobą niższe koszty i mniejsze zużycie oleju napędowego. Uprawa pasowa zapewnia również właściwą gospodarkę wodną i mniejsze starty wilgoci, dodatkowo chroni glebę przed erozją i zwiększa zawartość materii organicznej. Ten typ uprawy wpływa także na zmniejszenie śladu węglowego w całym procesie produkcji cukru.

Plantatorzy podejmują decyzję o terminie rozpoczęcia siewu, kierują się tutaj prognozami pogody i aktualnymi warunkami na polach. W miesiącach zimowych mieliśmy do czynienia z większą ilością opadów, porównując je do zeszłego roku, ale nie ma wielu pół, na których znajdowałyby się zastoiska wodne.

– Wielu rolników wykonało już nawożenie dlatego nasi doradcy i plantatorzy liczą, że pierwsze siewy buraków podobnie jak w poprzednich latach nastąpią jeszcze w marcu – podkreśla Mirosław Paluch.

Buraki cukrowe przyszłości. 7 odmian do walki ze zmianami klimatu


na podst. Pfeifer & Langen
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 19:13