StoryEditor

Ponad 137 ton buraków cukrowych z hektara - padł nowy rekord Polski!

Plony buraków cukrowych w kampanii cukrowniczej 2023/2024 wyglądają generalnie bardzo dobrze i dochodzą w wielu regionach nawet do 100 ton, ale pod koniec października padł nowy rekord Polski - aż 137,25 ton korzeni z 1 ha! Polaryzacja wyniosła 16%. Jak osiągnięto taki wynik?
31.10.2023., 16:10h

Nowy rekord Polski w plonie korzeni buraków cukrowych padł w gospodarstwie rolnym Państwa Justyny i Przemysława Galas z siedzibą w Łagwach (woj. wielkopolskie), będących uczestnikami programu "Idę po rekord" prowadzonego przez Grupę Chemirol. W asyście sędziego z Biura Rekordów wynik ten został ustanowiony 28 października 2023 roku. Warto wspomnieć, że Państwo Galas mają już na swoim koncie inne sukcesy. Zostali m. in. w tym roku laureatami konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2022.

Pobito rekord plonu buraków z 2022 roku


Plon, jaki osiągnęło gospodarstwo w Łagwach wynosi 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. W jaki sposób zostało to zmierzone? Wykopane korzenie buraków były transportowane do zakładu Nordzucker Polska SA w Opalenicy, gdzie następowało ważenie i pomiar zawartości cukru. Plon netto II buraka cukrowego (po oczyszczeniu), dostarczonego do cukrowni w dniu 28.10.2023 r, to 140,27 t/ha, przy polaryzacji 15,7%.

Przypomnijmy, że dotychczasowy Rekord Polski wynosił 112,11 t/ha i również został osiągnięty także w gospodarstwie rolnika korzystającego z programu "Idę po rekord". Zatem, aby wyniki były porównywalne, tegoroczny plon został przeliczony na polaryzację 16%, co dało wartość 137,25 t/ha, tym samym został pobity rekord z minionego roku.

 

Trudny sezon wegetacyjny, wysoki plon buraków

Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy programu "Idę po rekord" podkreślają, że tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były wymagające. Marzec obfitował w opady deszczu oraz niskie temperatury, co przyczyniło się do późniejszych zasiewów - w niektórych regionach wypadły one dopiero pod koniec kwietnia. Zdarzały się także przesiewy buraków w maju.

Największym wyzwaniem w uprawie buraków było ich skuteczne odchwaszczanie, ochrona przed szkodnikami i presją chorób grzybowych, a przede wszystkim chwościka. Nie bez znaczenia dla plonu buraków było też optymalne nawożenie i dokarmianie buraków. Wszystkie te zabiegi odbywały się w konsultacji z ekspertami z firmy Chemirol oraz Innvigo, które dostarczały dopasowane do zapotrzebowania roślin produkty. Rodzina Galas chwali sobie tę współpracę.– Uprawa buraków jest naszą rodzinną tradycją. Uprawiał je mój dziadek, ojciec, a teraz ja. Burak cukrowy to bardzo wymagająca roślina, która wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska i nowoczesnych metod agrotechnicznych począwszy od uprawy gleby, po nawożenie i ochronę. Gospodarstwo cały czas się rozwija, aktualnie uprawiam 250 ha, gdzie buraki cukrowe w tym roku były na powierzchni 40 ha, a w przyszłym planuję 60 ha. Pozostałe uprawy to pszenica 70 ha, ziemniaki 60 ha oraz warzywa: cebula, marchew, por i burak ćwikłowy. Zawsze staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym mogę poprawić wydajność i jakość moich plonów. Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z usług doradczych, które oferuje firma Chemirol w ramach programu „Idę po Rekord”. Cieszę się z ustanowienia nowego rekordu zwłaszcza w tym wymagającym sezonie - mówi Przemysław Galas.

– Tegoroczne warunki uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla wielu plantatorów. Najpierw zimna i mokra wiosna często uniemożliwiały terminowy siew. W kraju wielu rolników borykało się z problemami wodnymi; zaskorupiająca się gleba oraz wiosenne przymrozki negatywnie wpływały na początkowy rozwój młodych roślin. Później duża presja ze strony patogenów wymagała szczególnej uwagi, tym bardziej jestem bardzo zadowolony z osiągnięcia Pana Przemysława Galasa, który poprawił dotychczasowy rekord plonowania buraków cukrowych w Polsce. To niezwykły sukces, który świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności rolnika, a także o skuteczności naszej dotychczasowej współpracy w ramach programu „Idę po Rekord” – dodaje Piotr Smolarek z firmy Chemirol.


Czym jest program "Idę po rekord?"

Jak informuje Chemirol, program doradczy „Idę po Rekord” istnieje już ponad 2 lata i w swoich założeniach ma on umożliwiać rolnikom dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Program jest przygotowany dla upraw: rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Może do niego zapisać się każdy rolnik i na bieżąco otrzymywać autorskie recepty, umożliwiające optymalizacje produkcji rolnej. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony www.ideporekord.plW ramach pomiarów rekordowych zbiorów w rolnictwie Chemirol korzysta z obecności sędziego z Biura Rekordów, które certyfikuje rekordy w naszym kraju już od blisko 10 lat. Olbrzymi dorobek posiada także w zakresie rekordów Guinnesa, o których więcej można przeczytać na stronie biurorekordow.pl.


oprac. bcz na podst. Chemirol


Fot. Chemirol

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 19:23