StoryEditor

Dlaczego pomimo słońca zawartość cukru w burakach jest niska?

Zwiększenie powierzchni kontraktacji buraków spowodowało, że niektóre cukrownie we wczesnym terminie zbierają buraki z większej powierzchni niż w latach poprzednich. Wywołało to niezadowolenie wśród wielu plantatorów, ponieważ korzenie nie osiągnęły jeszcze pełnej masy. Także zawartość cukru w wielu przypadkach nie jest satysfakcjonująca. Skąd ten niski cukier?
20.10.2023., 12:10h

Skąd ten niski cukier?

Pytanie Czytelnika: Dlaczego w tym roku pomimo słońca zawartość cukru w korzeniach buraka nie przekracza 15%?

Zobacz także: Ukraiński eksport wpłynie na zmniejszenie powierzchni uprawy buraków cukrowych?
Zwiększenie powierzchni kontraktacji buraków spowodowało, że niektóre cukrownie we wczesnym terminie zbierają buraki z większej powierzchni niż w latach poprzednich. Wywołało to niezadowolenie wśród wielu plantatorów, ponieważ korzenie nie osiągnęły jeszcze pełnej masy. Także zawartość cukru w wielu przypadkach nie jest satysfakcjonująca. Przyczyn tego ostatniego jest kilka.

Przyczyny niskiej zawartości cukru w burakach cukrowych

Jest to oczywiście wczesny zbiór, gdyż burak dopiero teraz zaczyna budować zawartość cukru. Kolejną przyczyną są stosunkowo ciepłe noce, co powoduje, że cukier utworzony w czasie dnia w fotosyntezie podczas ciepłej nocy jest intensywniej spalany w procesie oddychania. Przyczyną spalania cukru mogą być też odrosty liści, które są tym intensywniejsze, im więcej jest strat starych liści, np. z powodu chwościka czy uszkodzeń od suszy. Niebagatelną rolę odgrywa też zachwaszczen...
Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 02:26