StoryEditor

Ceny bydła – sprzyjający wiatr

Dla hodowców i producentów bydła mięsnego wieje korzystny wiatr. Od trzech tygodni ceny wszystkich kategorii bydła rosną. Jest szansa na powrót do cen sprzed kryzysu...
02.06.2020., 11:06h
Podobnie jak w ubiegłym tygodniu zakłady ubojowe podniosły ceny byków, jałówek i krów. W całej Unii Europejskiej rynek powoli się ożywia. Wraz ze stopniowym zdejmowaniem ograniczeń dotyczących przemieszczania się, ale również z otwieraniem punktów gastronomicznych i restauracji rynek odżył.

Widać to doskonale na przykładzie naszych największych odbiorców. Ceny bydła w większości krajów członkowskich z tygodnia na tydzień rosną. Nie są to ogromne podwyżki, bo rzędu około 1,5-2% tygodniowo, ale można powiedzieć, że powolutku zmierzamy do normalności. 

Zakłady podniosły stawki za byki w wadze poubojowej średnio o 10 gr/kg, ale niektóre nawet o 40 gr/kg, jałówki też są w cenie, bo odnotowaliśmy średni wzrost o 40 gr/kg. Przez ostatnie tygodnie w kiepskiej sytuacji byli producenci mleka, bo krowy mleczne zakłady skupowały za około 9 zł/kg, teraz średnia cena wynosi powyżej 10,3 zł/kg. Miejmy nadzieję, że dobra passa potrwa jeszcze kilka tygodni! 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 11,79 zł/kg, za byka w klasie O 11,40 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tyg...
Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:14