StoryEditor

Co się dzieje na światowym rynku wołowiny?

Na globalnym rynku wołowiny w czasie pandemii COVID-19 odnotowano poważne zakłócenia. Co się wydarzy w kolejnym roku u największych graczy? 
26.11.2020., 10:11h
USDA prognozuje, że w światowa produkcja wołowiny na koniec 2020 r. będzie o co najmniej 2% niższa od tej, w ubiegłym roku, osiągając poziom 60,4 mln ton. Niestety oznacza to, że będzie to spadek produkcji odnotowany w ciągu ostatnich 5 lat. 

Wśród największych graczy spadek produkcji nastąpi w Australii (nawet o 14% do 2,1 mln ton) i Indiach (o 15% do 3,7 mln ton) , UE (do 7,8 mln ton), USA, Brazylii, Kanadzie, a także Nowej Zelandii. Wzrost odnotują jedynie Chiny (do 6,8 mln ton), Argentyna, Meksyk oraz Rosja. Obecna sytuacja wynika głównie ze spowolnienia gospodarczego, ograniczeniem zakupu konsumentów, a także zamknięciem wielu placówek działających w branży HoReCa. USDA prognozuje, że w przyszłym roku produkcja światowa wzrośnie o 2%, jednak nie będzie to dotyczyło UE, Wzrośnie za sprawą takich państw jak Indie, Brazylia, Chiny, USA, Meksyk, Kanada i Pakistan. Australia i Argentyna zajmie się odbudową stad, ze względu na tegoroczną suszę. 

Ponadto USDA prognozuje spadek światowego eksportu o 4%, co oznacza, że na koniec tego roku wyniesie on 10,4 mln ton, w przyszłym roku nastąpi jego odbudowa do 10,8 mln ton. Znaczną rolę w eksporcie...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:39