StoryEditor

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki muszą ulec zmianie!

Jest postęp w sprawie noweli ustawy o ochronie przyrody, w tym gatunków chronionych i szkód przez nie wyrządzanych. Resort klimatu wyjaśnia, że trwają prace. Nad czym konkretnie?
06.05.2022., 13:05h

Dla przypomnienia, 9 marca br. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwrócił się do Małgorzaty Golińskiej z resortu klimatu i środowiska w związku z coraz częstszymi atakami wilków na zwierzęta gospodarskie, w tym szczególnie na bydło, o ponowne podjęcie działań mających na celu zmianę przepisów w zakresie ustawy o ochronie przyrody, aby opracowano nową metodą szacowania szkód i zwiększenia kwot odszkodowawczych, gdyż obecne są nieadekwatne do sytuacji, a ponadto nie uwzględniają tego iż bydło mięsne często na pastwisku przebywa cały rok. Jednak głównym problemem jest odmowa wypłaty odszkodowania i to zniechęca rolników do zgłaszania szkód, a jest ich coraz więcej.

- Najczęstszym argumentem odmowy wypłaty odszkodowania jest argument braku odpowiedniego dozoru. Zapisy art. 126  ustawy z dnia 16  kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody są zbyt ogólne, nie precyzują w żaden sposób  co należy rozumieć  pod pojęciem „ bezpośrednia opieka”. Nie ma również numeratywnie wymienionych środków jakie są możliwe do zabezpieczenia stada bydła na pastwisku takich jak: pastuch elektryczny, siatka ogrodzeniowa , drut kolczasty. Nawet występowanie takich środków zabezpieczenia stad jest nieuznawany przez RDOŚ jako zabezpieczenie bydła przed atakiem wilków – tłumaczy związek.

Dzięki interwencji związku, która warto zaznaczyć, trwa od kilku lat, być może niebawem dla rolników resort przygotuje korzystniejsze zasady, bowiem w odpowiedzi dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformował, że obecnie trwają prace nad zmianą ustawy o ochronie przyrody, również w części dotyczącej odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody spowodowane przez zwierzęta będące pod ochroną. W w.w. zmianach należy uwzględnić jak musi wyglądać ogrodzenie aby pełniło skuteczną ochronę oraz zwiększyć kwoty odszkodowań. 


Oszacowanie czy niedoszacowanie szkody?

Być może projekt zmian ukaże się już niedługo, w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Fakt ten może być satysfakcjonujący dla wielu rolników, gdzie wilki występują liczniej niż w innych regionach. Obecnie wilk na terenach wiejskich nie jest uważany za zwierzę, o które warto dbać jako gatunek chroniony, mimo, że naturalnie reguluje populację dzikich zwierząt (które z kolei wyrządzają szkody w uprawach), ale jako szkodnik, który kradnie pieniądze wprost z pastwiska. Rolnicy uważają, że szacowanie szkód trwa za długo, nie ma do tego specjalistów, którzy potrafią odróżnić atak watahy zdziczałych psów (gdyż i takie decyzje odmowne były wydawane, a RDOŚ odsyłał po odszkodowanie do gmin) od watahy wilków. Często za odsadka do dalszej hodowli wartego 5-7 tysięcy złotych rolnik otrzyma przy obecnym szacowaniu szkody, kwotę dużo niższą, powiązaną z ceną za żywiec, a nie za zwierzę hodowlane. Dlatego mało kto zgłasza szkody powodowane przez wilki.


Jak pogodzić interesy?

Zmiana przepisów dot. ochrony przyrody pozwoli na pogodzenie interesów rolników i przyrody. W innym wypadku wilk na terenach wiejskich, przy obecnym wzroście populacji i marnych kwotach odszkodowania, stanie się wrogiem numer jeden dla hodowców bydła.

- Będziemy zabiegali o przepisy jasne i czytelne, gdzie numeratywnie będą wymienione sposoby ochrony przed atakami wilków w stadach bydła w czasie przebywania na pastwisku. Im mniej możliwości interpretacji przepisów przez urzędników tym lepiej. Rolnik musi wiedzieć jakie warunki musi spełnić żeby otrzymać odszkodowanie. Nie zgadzam się, że nasza propozycja spowoduje przedłużanie postępowania, wręcz przeciwnie. Sytuacja będzie zero jedynkowa. Dziękuje Pani minister Annie Gembickiej za podjęcie tematu i interwencje w resorcie środowiska. Myślę, że przy wsparciu ministerstwa rolnictwa stworzymy przepisy zapewniające rolnikom możliwość szybkiego uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki – podkreśla Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Dorota Kolasińska

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 15:21