StoryEditor

Ceny bydła: wyścig "kto da więcej" znowu ruszył

Zakłady ubojowe znowu rozpoczynają wyścigi. W cennikach roi się od podwyżek, a stawki sięgają po raz kolejny historycznych rekordów. 22-23 zł/kg wbc za byki to już norma. 
26.04.2022., 09:04h

Po świątecznym letargu znów rozpoczyna się pogoń za bydłem. Na rynku zapanowała lekka panika, że surowca zabraknie. Razem z pogonią podążają podwyżki wszystkich kategorii bydła - byków, jałówek i krów. Rosną stawki w wadze poubojowej i żywej. 

Już standardową procedurą w skupach staje się podawanie oficjalnych, zaniżonych cen, nawet o 1-1,5 zł/kg w wbc. Nieoficjalnie stawki często przekraczają nawet 23 zł/kg. Jest to szansa na zdobycie tańszego i droższego towaru tej samej jakości, dla mniej lub bardziej poinformowanych rolników. Widać to doskonale w raporcie MRiRW, gdzie zakłady muszą podawać faktyczne ceny, jakie płacą rolnikom. W notowaniu z 21 kwietnia za byki w wieku 12-24 miesiące zakłady płacą 22,7-23 zł/kg wbc. W naszym cenniku, który sporządzamy dzwoniąc do skupów średnie ceny wynoszą około 22 zł/kg za byki w klasie R. 

Pracownicy skupów zastanawiają się czy jest jakaś granica przy której stawki się ustabilizują. W UE ceny rosną z tygodnia na tydzień. W Niemczech rolnicy dostają blisko 6 euro/kg w wbc za byki w klasie R. 

- W dniach 11–17.04.2022 r. cena zakupu bydła rzeźnego ukształtowała się na poziomie 11,...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:38