StoryEditor

Emisja metanu: naukowcy pracują nad szczepionką

Naukowcy w Nowej Zelandii pracują nad szczepionką redukującą emisję metanu przez zwierzęta przeżuwające. Takie rozwiązanie może zrewolucjonizować hodowlę bydła w przyszłości.
06.08.2021., 14:08h
– Szczepionka, które redukuje emisje metanu przez zwierzęta przeżuwające może być przełomowym osiągnięciem – podkreśla prof. Jeremy Hill. To szef pracującego w Nowej Zelandii Konsorcjum Badawczego ds. Gazów Cieplarnianych, a zarazem główny specjalista ds. nauki i technologii w firmie Fonterra.

Jego zespół pracuje nad opracowaniem tzw. szczepionki metanowej, która z założenia ma wprowadzać do śliny krowy przeciwciała. Te po dostaniu się do żwacza wiązałyby się z metanogenami i ograniczały w ten sposób proces przekształcania wodoru w metan. 

Takie podejście może zrewolucjonizować dotychczasowe podejście do redukcji emisji metanu. Stanowi ona bowiem relatywnie łatwe do wdrożenia narzędzie, które może być skuteczne w niemalże każdym systemie utrzymania bydła, niezależnie od warunków środowiskowych i skali produkcji.

Będzie miała takie samo działanie zarówno w dużych stadach bydła, ukierunkowanych na intensywną produkcję mleka (np. w USA) jak i niewielkich gospodarstwach mlecznych z 1–2 krowami w Indiach.

Badania nad szczepionką pochłonęły od 2003 roku bagatela 85 mln dolarów, które wyłożyło wspomniane konsorcjum złożone z przedstawicieli przemysłu produkcji zwierzęcej. W ciągu ostatniej dekady badania nad szczepioną kosztowały rocznie od 4 do 5 mln dolarów, z czego przykładowo Fonterra wnosiła każdorazowo ok. 1 mln dolarów. 


mj/Stuff 
Fot. Pixabay
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:54