StoryEditor

Ruchy na giełdach w górę i w dół, rzepak zaczyna tanieć?

Ceny rzepaku na Matifie, w tym tygodniu dwa dni ostro szły do góry, za to ostatnio mocno spadły. Czy ceny kontraktów rzepakowych na żniwa 2021 r. także zaczną tanieć?
13.05.2021., 14:05h

W tym tygodniu początkowo giełdowym wzrostom rzepakowych notowań przysłużył się wzrost cen ropy, który był konsekwencją kilku ważnych dla paliwowego rynku informacji.

W następstwie ataku cybernetycznego na infrastrukturę informatyczną firmy Colonial Pipeline, największego w USA operatora paliwowego odpowiadającego za sieć rurociągów stacje benzynowe na wschodnim wybrzeżu zaczęły odczuwać braki paliwa. Natychmiast spowodowało to panikę i wzrost cen. Stacje benzynowe od Wirginii, Florydy, po Alabamę narzekają na wyczerpanie zapasów. W około 7-proc. stacji benzynowych w Wirginii zabrakło paliwa. Amerykańscy eksperci twierdzą, że z powodu zakłóceń wschodnie wybrzeże traci około 1,2 miliona baryłek benzyny dziennie.


Niepokojące informacje dotyczące paliw napłynęły także z Rosji, gdzie minister zasobów naturalnych i ekologii poinformował, że rosyjskich zapasów ropy wystarczy na 59 lat, a zasoby gazu starczą na 103 lata. Rosjanie już teraz oszczędzają zapasy paliw. W 2020 r. wydobycie ropy i kondensatu gazowego w Rosji spadło o 8,6%, do poziomu najniższego od 10 lat. 

Wszystkie te informacje powodują, że ropa podrożała wracając ...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 18:03