StoryEditor

Ceny zbóż: ONZ chce uwolnić zboża z Ukrainy

Na razie rynek zbożowy konsumuje najnowsze doniesienia, choć zagrożenie spadkiem produkcji na skutek suszy się jeszcze pogłębia. Jak na to reagują giełdy i rynek krajowy?
19.05.2022., 12:05h

Ostatnie giełdowe spadki cen pszenicy spowodowały dwie najnowsze informacje. Jedna dotycząca Rosji, a druga Ukrainy i solidarnej reakcji narodów ONZ na zaistniałe zagrożenia żywnościowe.

Rosja pręży muskuły

Ceny pszenicy spadły po tym, jak szef rosyjskiej firmy analitycznej IKAR, który na konferencji w Genewie rosyjski potencjał eksportowy na sezon 2022/23 oszacował na 39 mln ton.

– W tym roku zbiory zbóż w Rosji mogą osiągnąć 130,5 mln ton, w tym ok. 85 mln t pszenicy, a być może więcej – oznajmił Dmitrij Ryłko, dyrektor Instytutu Badawczego IKAR.

Według niego, jeśli Rosji uda się zebrać tak wysokie plony pszenicy, to udział tego kraju w światowym eksporcie rolnym wyniesie 20%. I znów mamy wrażenie, że wraca powrót do klasycznej rosyjskiej retoryki typu: u nas wsio bolsze.
SovEcon rosyjskie zbiory pszenicy prognozuje na jeszcze wyższym poziomie 88,6 mln ton.

ONZ pracuje nad uwolnieniem zbóż z Ukrainy

Stacja CNN poinformowała, że Stany Zjednoczone ściśle współpracują z europejskimi sojusznikami, próbując opracować szlaki wyprowadzające ukraińską pszenicę i kukurydzę z kraju po tym, jak Rosja zablokowała ukraińskim statkom odpływ zb...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 14:44