StoryEditor

Rynek zbóż: przyjdzie jeszcze czas na handel

Po krótkotrwałym kwietniowym lekkim ożywieniu, na rynku zbóż znów mamy uspokojenie.  W pierwszym tygodniu maja skup jest nieznaczny, a i ceny dryfują w bocznym trendzie. Aktywni handlowcy uważają jednak, że rynek pod wpływem większej chęci do sprzedaży jeszcze się obudzi.
05.05.2022., 11:05h

W krajowym skupie zmienność cen jest niewielka, bo od ostatniego badania rynku minęły zaledwie trzy dni robocze. Jak informują handlowcy chwilowy szczyt ruchu skupy zaliczyły w tygodniu przed weekendem majowym, teraz jest znów cisza.

Ten tydzień przed majowym weekendem był owocny. Kupiłem kilkaset ton, teraz ruch nieco przygasł – mówi przedstawiciel firmy skupowej.

Na giełdzie Matif pszenica ze starych zbiorów za chwilę zniknie, ale już dziś nie ma co się jej przyglądać, bo są to ostatnie transakcje gotówkowe, a handel opiera się już od paru tygodni na notowaniach na nowe zbiory. Pszenica w notowaniach na wrzesień, w pierwszych dniach maja najpierw spadała, ale w kolejnych dniach odrobiła straty. W czwartek (5.05.2022 r.) paryska giełda poszła do góry o 10 euro i pszenica z nowych zbiorów, kosztuje już 401 euro/t.

Rynki światowe z jednej strony niepokoją informacje o wstrzymaniu eksportu mąki z Turcji, a z drugiej napływające wieści z Ukrainy, o coraz bardziej realnym scenariuszu braku możliwości zmagazynowania nowych zbóż.

Turcja z 3,5 mln t sprzedaży jest największym eksporterem mąki na świecie. W tym kontekście nie jest zaskocz...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 13:20