StoryEditor

Ceny zbóż: tragedia zamyka się w dwóch tygodniach

Rolnicy, którzy długo wyczekiwali ze sprzedażą zbóż, dziś mogą się na swoich decyzjach ostro zawieść. Ceny lecą z dnia na dzień a w ciągu ostatnich tygodni rekordzistką spadków jest pszenica konsumpcyjna, która potaniała średnio w tym czasie o 35 zł/t.
09.02.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak mocno obniżyły się średnie ceny skupu zbóż w ciągu ostatnich dwóch tygodni?
  • Ile kosztuje pszenica konsumpcyjna, a ile paszowa?
  • W jakich cenach skupowane sa pozostałe zboża?
  • Czy także owies potaniał?
  • Jak duży był morski eksport zbóż z Polski w styczniu?
  • Ile powinna teraz kosztować polska pszenica by rywalizować w międzynarodowym handlu?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?

Rynek zbóż dotyka prawdziwy kryzys, ceny pospadały o 20–35 zł w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Tragedia z tak szybkim i drastycznym finałem, bo spadają ceny i tak z ostatnio niskich pułapów, dotyczy niemal wszystkich uczestników rynku. Rolników – bo przecież większość zbóż jeszcze nie sprzedała i skupujących – bo nawet w niewielkiej podaży coś tam w swych magazynach zgromadzili, a teraz trudno jest im sprzedać cokolwiek, nie mówiąc już o odzyskaniu płaconych jeszcze niedawno kwot.

Tanieje pszenica, ruch się nie zmniejsza

Nic nie dzieje się bez przyczyny, bowiem Matif praktycznie każdego dnia reaguje obniżkami kursów i w czwartek (8.02.2024 r.) na koniec giełdowego dnia kursy marcowe schłodziły się do zaledwie 205,25 €/t. Niestety notowania majowe są nawet jeszcze trochę tańsze, bo kosztują 204,50 €/t.

Efekt giełdowych spadków, w ciągu ostatnich dwóch tygodni wskazuje na korektę wynoszącą aż 12 €/t, co dawałoby nawet sygnał do jeszcze większych obniżek, na których najbardziej cierpi pszenica konsumpcyjna o standardowych parametrach. Pszenica z zawartością 12,5% białka jest obecnie wyceniana na 720–900 zł/t. W wielu skupach jej ...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 19:08