StoryEditor

Ceny zbóż: Rozmrażanie rynku zbóż

Od wielu dni w zbożowym handlu trwa marazm, rynek zamarzł, jak pozamarzały również ceny, tak jak zamarzły stawy i jeziora. Najnowsze informacje pozwalają sądzić, że zamrożenie rynku nie jest za mocne i podobnie jak nietrwała jest tafla na zbiornikach wodnych, także i w handlu zbożami kolejne tygodnie przyniosą odmrożenie.
12.01.2024., 08:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Ile zbóż Ukraina wyeksportowała w pierwszym tygodniu nowego roku?
 • Jaki jest ukraiński eksport od początku sezonu?
 • Ile ton kupił Egipt pszenicy na ostatnim przetargu?
 • Od kogo ma być ta pszenica i ile kosztuje?
 • Ile pszenicy od Rosji kupili trzej najwięksi eksporterzy?
 • Ile pszenicy wyeksportowała Polska przez porty w tym sezonie?
 • Ile wypłynęło od nas w ciągu ostatnich 3 tygodni?
 • Co się dzieje z jakością pszenicy konsumpcyjnej?
 • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
 • Jakie są oferty w portach, a ile proponują młynarze?
 • Jakie są ceny pozostałych zbóż?

Na światowym rynku handel w nowym roku zaczyna się budzić, a u nas wciąż jeszcze wielu skupujących narzeka na kompletny marazm rynkowy oraz zastój cenowy i popytowo-podażowy, trwający już od wielu tygodni.

Ukraina pyknęła milion w tydzień

Świętowanie nowego roku Ukraina uczciła efektownym wynikiem eksportowym. Do 8 stycznia br. od początku sezonu wyeksportowała 19,422 mln ton zbóż i roślin strączkowych. W tym 7,8 mln t pszenicy, 1,2 mln t jęczmienia i 10,3 mln t kukurydzy.

Szczególnie natomiast ciekawa wydaje się informacja, że ukraiński eksport w tym roku kalendarzowym przekroczył już jeden milion ton! Bo w okresie od 1–8 stycznia 2024 r. z Ukrainy wyjechało 1,03 mln t surowców rolniczych, co jest wynikiem o 150 tys. t lepszym od podsumowania pierwszego tygodnia ubiegłego roku.

Ach żeby u nas tak szybko i sprawnie szło z eksportem jak w Ukrainie. Niestety Polski eksport pszenicy w tym sezonie w podobnym okresie wynosił 2,3 mln t, dla dotkniętych przecież wojną Ukraińców to by było jakieś dwa tygodnie z hakiem, u nas pół roku. Trochę to sprawa infrastruktury, a trochę sprawa cen. A co do cen, to warto zerknąć na wyniki ostatniego przetargu.

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 13:35